نماینده آمریکا در امور ایران: تحریم‌ها، هزینه‌ای است که ایران برای رفتارهای خود می‌پردازد

منبع: عصر ایران

35

1398/10/8

21:39


نماینده آمریکا در امور ایران: تحریم‌ها، هزینه‌ای است که ایران برای رفتارهای خود می‌پردازد

نماینده دولت آمریکا در امور ایران با طرح مجدد ادعاهای خود درباره ناآرامی‌های اخیر، مدعی شد که تحریم‌ها، هزینه‌ای است که ایران برای رفتارهای خود می‌پردازد.

به گزارش ایسنا، برایان هوک نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران در گفت‌وگو با رادیو بی‌بی‌سی در پاسخ به سوالی درباره ناآرامی‌ها آبان ماه در کشورمان به طرح ادعاهای تکراری و بی‌اساس مقامات آمریکایی مبنی بر سرکوب اعتراضات در ایران پرداخت.

وی در ادامه با ادعای اینکه ایران در بدترین وضعیت اقتصادی در 40 سال گذشته قرار دارد، درباره تاثیر تحریم‌های آمریکا بر بروز اعتراضات در ایران مدعی شد: به نظرم درست نیست که بگوییم تحریم‌های آمریکا یکی از دلایل این اعتراض‌ها است. در جریان اعتراضات در این کشور حتی کسی به تحریم‌های آمریکا اعتراض هم نکرد. تمامی این اعتراضات در مخالفت با نظام بود.

هوک در پاسخ به این سوال که تحریم‌های نفتی آمریکا علی ایران موجب افزایش قیمت در این کشور و نارضایتی مردم شده است، مدعی شد: تحریم‌ها هزینه‌ای است که نظام به دلیل رفتار مخربی که اختیار کرده است، می‌پردازد.

این مقام آمریکایی همچنین با ادعای اینکه کشورش به دنبال تغییر نظام در ایران نیست، مدعی شد: بسیاری از رفتارهایی که ما می خواهیم تغییر کند، برای مثال در حوزه امنیت ملی و حقوق بشر، همان چیزهایی است که مردم ایران تقاضای آن را دارند.

وی در ادامه اظهارات خصمانه خود گفت: بهترین کاری که آمریکا و کشورهای اروپایی می‌توانند انجام دهند، ایستادن در کنار مردم ایران و تقاضایشان برای دولتی است که نماینده آنها باشد.

هوک با اذعان به مداخله در امور کشورمان به فتنه 88 اشاره کرد و آشکارا گفت: ما به‌طور واضح گفته‌ایم که خواهان تصحیح خطاهای سال ۱۳۸۸ هستیم. در آن زمان، دولت اوباما طرف نظام را گرفت و با خواسته‌های مردم ایران همسو نشد. ما فکر می‌کنیم که این تصمیم اشتباه بود. در این مورد و در جریان اعتراض‌های اخیر، وقتی اینترنت را مسدود کردند ما وزیر ارتباطات را که مسئول این کار بود، تحریم کردیم. از آن زمان تاکنون چند قاضی را تحریم کرده‌ایم.

وی در اظهارات مداخله‌جویانه خود گفت که اکنون، زمان مناسب و درستی برای دولت‌ها است که به لحاظ دیپلماتیک ایران را منزوی کنند و تحریم‌هایی علیه آن مسئولانی از ایران که حقوق بشر مردم خودشان را نقض می‌کنند، اعمال کنند.

نماینده دولت آمریکا در امور ایران در پاسخ به سوالی درباره موضع اروپایی‌ها درقبال برجام و تمایل آنها برای حفظ آن، با بیان اینکه توافق هسته‌ای فقط محدود به برنامه هسته‌ای ایران است، گفت: از نظر من نگرانی از این که ایران از توافق خارج شود، سبب شده است تا برخی دولت‌ها وقتی شاهد افزایش آزمایش‌های موشکی و تولید موشک، خصومت‌های منطقه‌ای و نقض حقوق بشر هستیم، چشمشان را بر آن بسته‌اند، چرا که تلاششان حفظ توافق است. اما آنهایی که هنوز در توافق هستند باید در کنار مردم ایران بایستند.

مطالب مشابه