مروری بر اولین آقای گل های خارجی تاریخ پنج لیگ معتبر فوتبال اروپا

مروری بر اولین آقای گل های خارجی تاریخ پنج لیگ معتبر فوتبال اروپا


منبع: طرفداری

55

1398/10/8

21:49


مروری بر اولین آقای گل های خارجی تاریخ پنج لیگ معتبر فوتبال اروپا

اولین آقای گل های خارجی لیگ های برتر اروپا چه کسانی بودند؟

طرفداری- در تاریخ لالیگا، سری آ، لیگ برتر، بوندسلیگا و لوشامپیونه بازیکنان خارجی زیادی بودند که در پایان فصل آقای گل آن لیگ شده اند. بسیاری از رکورد های گلزنی مختلف این لیگ ها و باشگاه های آن ها در حال حاضر در دست بازیکنانی از کشورهای دیگر است. در لالیگا و بارسلونا لیونل مسی تقریبا به هیچ رکوردی رحم نکرده است، در آرسنال تیری آنری چهار دوره آقای گل شد که در ورژن جدید این لیگ همچنان رکورد محسوب می‌شود و...اما در اینجا به بررسی اولین بازیکن خارجی در هر یک از این لیگ ها که توانسته اند آقای گل شوند خواهیم پرداخت.

 

سری آ

اولین آقای گل ایتالیا بازیکنی انگلیسی بود به نام نورمن ویکتور لیور (Norman Victor Leaver) که به همراه ادورادو بوزیو در اولین دوره مسابقات باشگاهی قهرمانی ایتالیا در سال 1898 فقط با 2 گل اولین آقای گل های تاریخ ایتالیا لقب گرفتند. نورمن متولد 18 ژانویه 1876 در لندن بود و در محله بوش شپرد بزرگ شد و جزو اولین نسل بازیکنان کالچو بود که همزمان با بازی در لیگ داوری هم می‌کرد (نفر دوم در بین بازیکنان ایستاده از راست در عکس بالا). نورمن مهاجم تیم جنوا بود و با این تیم دو فصل متوالی قهرمان ایتالیا شد و در اولین دوره هم آقای گل شد. دوره هایی که تنها 4 تیم در مسابقات شرکت می‌کردند. نورمن به دلیل کار در تجارت ذغال سنگ از انگلیس به ایتالیا رفت و جزو کسانی بود که فوتبال را به جنوا معرفی کرد. شهری که در آن زمان انگلیسی های زیادی در آن زندگی می‌کردند. نورمن لیور در جناح چپ زمین بازی می‌کرد و نقش مهاجم کناری را داشت. نورمن در سال 1919 از دنیا رفت (ظاهرا در تصادف).

 

لوشامپیونه

والتر کایزر آلمانی فوروارد باشگاه رن در دهه سی در اولین دوره مسابقات باشگاهی فرانسه آقای گل شد. کایزر متولد شهر نویوید آلمان بود اما در فرانسه رشد کرد. کایزر تمام دوران فوتبالش را در باشگاه رن فرانسه بود و در اولین دوره لیگ فرانسه در فصل 1932/33 با 15 گل آقای گل شد. کایزر به دنبال مصدومیت جدی از مچ پا فصل 36-35 را کاملاً از دست داد و در فصل 1936/37 به عنوان مربی-بازیکن بازگشت. در بین سال های 1930 تا 1938 او در 93 بازی رسمی برای رن 52 گل انجام داد و در 75 بازی در لیگ 41 گل زد. در دهه سی آلمانی های زیادی در فرانسه حضور داشتند به طوری که 4 سال بعد هم یک آلمانی دیگر به نام اسکار روهر آقای گل فرانسه شد. از زندگی ورزشی و خصوصی والتر کایزر در زمان اشغال فرانسه توسط آلمان (1940 تا 1944) و پس از آزادسازی این کشور چیزی در دست نیست. در هر صورت وی پس از جنگ به زندگی خود در رن ادامه داد و در سال 1982 در 74 سالگی درگذشت.

 

لیگ برتر انگیس

اینکه اولین آقای گل خارجی لیگ انگلیس چه کسی بود به تعریف ما از خارجی بستگی دارد، اگر انگلیسی بودن را ملاک بدانیم در اینصورت باید به جان کمپل اسکاتلندی اشاره کرد، مهاجم سال های بسیار دور ساندرلند که در بین سال های 1892 تا 1895 سه بار آقای گل لیگ شد. اما اگر خارجی بودن در انگلیس را غیر بریتانیایی بودن تعریف کنیم نتیجه بسیار متفاوت خواهد بود. به خاطر انبوه بازیکنان خارجی شاغل در فوتبال انگلستان، شاید باخبرشدن از اینکه برای اولین بار در سال 1952 و دوسال قبل از لالیگا یک بازیکن غیر بریتانیایی یا ایرلندی آقای گل این لیگ شد کمی عجیب باشد. خورخه جورج روبلدو مهاجم شیلیایی کسی بود که این کار را انجام داد. روبلدو در فصل 51-52 با 33 گل برای نیوکاسل آقای گل لیگ شد و اولین بازیکن اهل آمریکای جنوبی بود که در یکی از 5 لیگ معتبر اروپایی آقای گل شد. روبلدو اولین غیر بریتانیایی و یا ایرلندی بود که توانست 100 گل در بالاترین سطح فوتبال انگلستان بزند. بر خلاف بسیاری از استعدادهای درخشانی که فوتبال امروزه را می‌آرایند، روبلدو بازیکن بااستعدادی نبود، بلکه بر روی قدرت بدنی‌اش، که در آن زمان نشانه عیار مهاجمان انگلیسی محسوب می‌شد، تکیه می‌کرد. روبلدو دو سال متوالی با کلاغ ها قهرمان جام حذفی انگلیس شد.

در همین رابطه: نوآور اهل «ایکیکِی»؛ قصه خورخه «جورج» روبلِدو

 

لالیگا

جنجالی ترین انتقال تاریخ لالیگا اولین غیر بومی این لیگ بود که آقای گل شد. آلفردو دی استفانو یک «ارتش تک نفره» فوتبالی به حساب می‌آمد. چرا که یک فوتبالیست کاملا توانمند بود و از دفاع کناری و میانی گرفته تا هافبک و مهاجم، تمام این نقش‌ها را در دوران فوتبالش بازی کرد و به خوبی هم از پس تمامی این پست ها برمی آمد. البته دی استفانو از سال 1957 تبعه اسپانیا شد اما وقتی در سال 1354 با 27 گل آقای گل لالیگا شد هنوز یک آرژانتینی محسوب می‌شد. این گلزن افسانه ای در همان بدو وردش به این تیم توانست رئال را پس از چندین سال به مقام قهرمانی در لالیگا برساند و هم با زدن 27 گل در 28 بازی فصل، عنوان پیچیچی را ازآن خود سازد. هواداران لوس بلانکوس به آلفردوی کبیر لقب شائتا روبیا یا «تیرِ بلوند» را داده بودند، چرا که این بزرگترین اسطوره پرافتخارترین تیم باشگاهی جهان، به همراه این باشگاه 17 جام برد، 282 بازی در رقابت های لالیگا انجام داد و 216 گل زد. دی استفانو 4 بار دیگر هم پس از سال 1954 آقای گل لالیگا شد. مکمل مجارستانی دون آفردو یعنی فرانس پوشکاش هم دومین بازیکن غیر اسپانیایی تاریخ لالیگا بود که آقای گل این لیگ شد. این دو نفر روی هم رفته 9 بار آقای گل لالیگا شدند.

در همین رابطه: لا سائتا روبیا؛ پادشاه فوتبال کلاسیک

 

بوندسلیگا

تا قبل از دهه نود هیچ مهاجم غیر آلمانی در لیگ آلمان آقای گل نشده بود اما در فصل 89/90 یورن اندرسون نروژی، مهاجم آینتراخت فرانکفورت که 5 سال قبل در لیگ کشورش آقای گل شده بود با 18 گل آقای گل بوندسلیگا شد. اندرسون مهاجمی بود که چه در رده ملی و چه در رده باشگاهی همیشه در تیم های درجه دو بازی کرد. هم در نروژ و هم در آلمان آقای گل شد اما در هیچ کدام از این دو لیگ حتی یک عنوان قهرمانی تیمی هم کسب نکرد. اندرسون با 18 گل آقای گل شد که دومین آمار ضعیف در بین تمام آقای گل های بوندسلیگا در تاریخ این لیگ است. اندرسون در تیم های دوسلدورف و هامبورگ و نورنبرگ هم بازی کرده است اما در تیم ملی نروژ آمار نه چندان جالب 22 بازی و تنها 5 گل را دارد.

مطالب مشابه