«رابرت اوبراین» مشاور امنیت ملی دولت آمریکا روز یکشنبه گفت این کشور با نگرانی اقدامات کره شمالی را رصد می‌کند. 

اوبراین که با شبکه «ای‌بی‌سی» گفت‌وگو می‌کرد، در پاسخ به این سؤال که آیا هنوز هم باید منتظر «هدیه کریسمس» کره شمالی بود، گفت: «ما همواره اوضاع را رصد می‌کنیم. رئیس [کیم جونگ] اون [رهبر کره شمالی] گفته است که در کریسمس اتفاقی می‌افتد.»

وی با بیان اینکه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا توانسته با کیم رابطه شخصی نزدیکی ایجاد کند، گفت این احتمال وجود دارد که کره شمالی در برنامه‌های خود تجدید نظر کرده باشد. او با این حال، گفت: «اما باید صبر کنیم و ببینیم. ما داریم این را به دقت رصد می‌کنیم و قطعا این وضعیت برای ما نگران‌کننده است.»

این مقام ارشد کاخ سفید در پاسخ به این سؤال که اگر کره شمالی آزمایش موشکی یا اتمی را از سر بگیرد با چه تبعاتی روبرو می‌شود، گفت: «نمی‌خواهم در مورد اینکه چه اتفاقی می‌افتد گمانه‌زنی کنم، اما ما در جعبه ابزار خود، ابزارهای متعددی داریم و ممکن است فشار بیشتری به کره شمالی تحمیل شود.»

اوبراین با بیان اینکه مسئله اتمی کره شمالی پیچیده‌ترین پرونده جهان به شمار می‌آید، اشاره کرد که دولت‌های مختلف آمریکا نتوانسته‌اند این مسئله را حل کنند و «باراک اوباما» رئیس‌جمهور سابق آمریکا هم هنگام تحویل دولت، به ترامپ هشدار داده است که احتمال بروز جنگ در شبه جزیره کره وجود دارد. وی گفت به همین دلیل بود که ترامپ رویکرد متفاوتی اتخاذ کرد و با رهبر کره شمالی وارد گفت‌وگو شد.

وی افزود: «تا الان موفقیت‌هایی داشته‌ایم. کیم جونگ اون قول داد شبه جزیره کره را از تسلیحات اتمی عاری کند. ما اجرای این تعهد را از او می‌خواهیم و امیدواریم که تعهدی را که در سنگاپور [در دیدار با ترامپ] اجرایی کند. اگر این کار را نکند، ایالات متحده ابزارهای دیگری هم دارد و در صورت لزوم از آن‌ها استفاده می‌کند. »

او گفت ترامپ در طول ریاست‌جمهوری خود تلاش کرده تا از میزان تنش‌های موجود در روابط با کره شمالی بکاهد و رهبر کره شمالی را به کنار گذاشتن تسلیحات اتمی وادارد. اوبراین با بیان این ادعا که پیشنهادات آمریکا به کره شمالی یک «فرصت» برای پیونگ‌یانگ است، گفت: «باید صبر کرد و دید آن‌ها از این فرصت استفاده می‌کنند یا نه، اما اگر از این [فرصت] استفاده نکنند، خوب ایالات متحده همچنان بزرگترین قدرت نظامی جهان است، ما قدرت اقتصادی عظیمی داریم که در دولت سه ساله رئیس‌جمهور ترامپ بیش از پیش هم تقویت شده است. به همین جهت می‌توانیم فشار فوق‌العاده‌ای بیاوریم. باید صبر کنیم و ببینیم چه اتفاقی می‌افتد. نمی‌خواهم گمانه‌زنی کنم، اما رئیس‌جمهور در مورد وضعیت آنجا واقع‌بین است.»

اظهارات این مقام کاخ سفید در حالی مطرح می‌شود که کره شمالی هشدار داده بود اگر آمریکا موضع خود در مذاکرات را تغییر نداده و پیشنهادات تازه‌ای ارائه نکند، پیونگ‌یانگ از یک «هدیه کریسمس» برای واشنگتن رونمایی می‌کند.

با وجود گذشت دو سال از دیدار ترامپ و کیم، آمریکا تاکنون از رفع کوچکترین تحریم‌های کره شمالی نیز خودداری کرده است. این در حالی است که پیونگ‌یانگ آزمایش‌های اتمی و موشکی خود را تعلیق و برخی از تأسیسات اتمی و موشکی خود را هم تخریب کرده است. آمریکا می‌گوید تنها زمانی تحریم‌ها را کنار می‌گذارد که کره شمالی به طور کامل خلع سلاح شده باشد.