وجود سم آفلاتوکسین در مواد لبنی عامل مرجوع شدن محصولات صادراتی شده است

منبع: رکنا

6

1398/10/29

16:01


وجود سم آفلاتوکسین در مواد لبنی عامل مرجوع شدن محصولات صادراتی شده است

به گزارش رکنا، به نقل از خانه ملت، همایون هاشمی در ارتباط با طرح ادعایی مبنی بر وجود سم آفلاتوکسین در عمده‌ مواد لبنی در کشور، گفت: وجود آفلاتوکسین یک معضل در مواد غذایی به ویژه لبنیات و خشکبار و فرآورده های گیاهی است اما در سالهای اخیر میزان آفلاتوکسین در مواد غذایی از جمله لبنیات و خشکبار روند کاهشی داشته هرچند وجود این سم در محصولات لبنی سراسر جهان به صفر رسیده است.

وجود سم آفلاتوکسین در مواد لبنی عامل مرجوع شدن محصولات صادراتی شده است

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب درمجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه وجود سم آفلاتوکسین در مواد لبنی عامل مرجوع شدن محصولات صادراتی شده است، ادامه داد: اطلاع‌رسانی سازمان‌های مردم نهاد از برخی موضوعات باعث شده در ایران هم بیش از پیش به سلامتی محصولات غذایی توجه شود.

گزارشی مبنی بر تغییر میزان سم آفلاتوکسین در محصولات لبنی به ما ارسال نشده است

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه وزارت بهداشت و درمان به منظور بررسی دقیق محصولات غذایی، آزمایشگاه‌های بسیار خوب و مجهزی را ایجاد کرده است، افزود: در حال حاضر هیچ گزارشی مبنی بر تغییر میزان سم آفلاتوکسین در محصولات لبنی به ما ارسال نشده است، بنابراین نباید بر نگرانی مردم دامن بزنیم.

نظارت بر محصولات غذایی کشور بسیار ضعیف است

وی ضمن انتقاد از نظارت‌های ضعیف بر محصولات غذایی کشور، افزود: محصولات غذایی باید از تولید تا مصرف تحت نظارت دقیق دستگاه‌ها قرار بگیرند، از این رو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز همواره به مسئولان تاکید کرده که برای نظارت از افراد آموزش دیده استفاده کند. باید اعتراف کنیم که در حوزه نظارتی ضعف جدی داریم و برای تقویت این حوزه و ارائه محصولات با کیفیت به مردم باید بیش از گذشته تلاش کنیم.

دستگاه‌ قضایی شایعه‌های تخریب کننده صنایع غذایی کشور را پیگیری کند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه اخیرا شایعه‌هایی که با هدف تخریب صنایع غذایی کشور به راه افتاده است که باید از جانب دستگاه‌ قضایی پیگیری شود، تصریح کرد: اخیراً در رسانه‌های مختلف با هدف قبلی بر روی یک محصول غذایی صنعتی تمرکز می‌کنند که امری نامناسب و ضد اجتماعی است، اما اگر تذکر با هدف دلسوزی داده شود، باید از آن استقبال کرده و در جهت رفع ضعف‌ها گام برداریم، از طرفی همه انتقادها لزوما با هدف تخریب صورت نمی‌گیرد و نباید در مقابل آنها جبهه‌گیری کنیم.

رئیس فراکسیون غذا و داروی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: باید بپذیریم که محصولات غذایی و دارویی کشور به لحاظ کیفی از سطح استاندارد بالاتر بوده اما در بالاترین سطح نیست و باید برای ارتقاء آن تلاش کنیم.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو