سرلیستی اصولگرایان به چه کسی می‌رسد؟

منبع: فرارو

19

1398/11/2

00:00


ناصر ایمانی، فعال سیاسی اصولگرا وکارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با فرارو، گفت: "آقای قالیباف در تهران بیشتر از تمامی چهره‌های اصولگرا میان مردم شناخته شده است و چون انتخاب سرلیست از میان چهره‌هایی که بیشتر شناخته شده هستند صورت می‌گیرد، احتمال اینکه فرد دیگری به جای او انتخاب شود بسیار ضعیف است. "

سرلیستی اصولگرایان به چه کسی می‌رسد؟

فرارو- درحالی که بی رمقی وسردرگمی در اردوگاه اصلاح طلبان با وجود رد صلاحیت گسترده به چشم می‌خورد، اما اصولگرایان تمام تلاش شان بر وحدت است و اقبال شان را بیش از پیش می‌بینند. البته همین اقبال باعث شده تا اختلاف در اردوگاه اصولگرایان بیشتر شود.

به گزارش فرارو، شورای ائتلاف اصولگرایان این روز‌ها تمام تلاشش را می‌کند تا تمامی طیف‌های اصولگرا را به ائتلاف دعوت کند، اما همچنان موفق نشده تا تندروترین طیف این جناح یعنی جبهه پایداری‌ها را راضی به ائتلاف کند.

با این وجود برخی از فعالان سیاسی اصولگرا از مرتضی آقا تهرانی به عنوان یکی از چهره‌هایی که شانس سر لیستی را دارد نام برده اند. آن‌ها در استدلال این اظهارات، اختلاف بالای جبهه پایداری با شورای ائتلاف و جلوگیری از ارائه لیست مستقل را عنوان کرده اند. از سوی دیگر اعضای این جناح از محمد باقر قالیباف، علیرضا زاکانی وسید مصطفی میرسلیم به عنوان چهره‌هایی که بیشترین شانس را برای سرلیستی اصولگرایان دارند، نام می‌برند.

میرسلیم و موتلفه اسلامی که در انتخابات ریاست جمهوری گذشته حاضر نشدند، در وحدت اصولگرایان به نفع رئیسی کنار بکشند، حالا با تمام دلخوری‌ها گذشته به شورای ائتلاف اصولگرایان پیوسته اند. اما برخی از اصولگرایان گفته اند در صورتی که سرلیست نهایی این جناح به میرسلیم نرسد، این امکان وجود دارد که آن‌ها هم از ائتلاف خارج شوندو لیست جداگانه‌ای ارائه کنند.

بسیاری از ناظران سیاسی نیز معتقدند که انتخاب محمد باقر قالیباف برای تبلیغات اصولگرایان در انتخابات آینده محتمل‌تر است، چرا که دیگر چهره‌های این جناح به اندازه قالیباف میان مردم شناخته شده نیستند. از طرفی هم برخی از اصولگرایان گفته اند که جمع حاضر در ائتلاف اصولگرایان با تفکر نواصولگرایی قالیباف چندان همسو نیستند و این احتمال وجود دارد که قالیباف به عنوان سرلیست انتخاب نشود.

سید محمد حسینی وزیر ارشاد در دولت دهم وعضو شورای مرکزی ائتلاف اصولگرایان نیز به تازگی گفته است که هنوز درباره سرلیستی بحثی مطرح نشده، اما قالیباف بعنوان یک گزینه، مطرح است.

اما قالیبافی‌ها همچنان معتقدند که سرلیستی به قالیباف و در ترکیب مجلس نیز ریاست مجلس به او می‌رسد. اتفاقی که با وجود اختلافات در جنحال اصولگرایان در تردید قرار گرفته است.

کلاف سردرگم وحدت اصولگرایان برای انتخاب سرلیست هر روز پیچیده‌تر می‌شود. با وجود آنکه رقیب دیرینه آن‌ها در این دوره حضور پررنگی ندارد، اما به نظر می‌رسد که آن‌ها باز قادر نیستند در چنین فضایی به وحدت برسند و دغدغه همیشگی وحدت درونی قرار نیست به این زودی‌ها حل شود.

سرلیستی اصولگرایان به چه کسی می‌رسد؟

ناصر ایمانی معتقد است که امکان سرلیست شدن قالیباف بیش از دیگر چهره‌های اصولگرایان است.

سرلیست شدن به معنای رئیس مجلس شدن نیست

ناصر ایمانی، فعال سیاسی اصولگرا وکارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با فرارو، گفت: " برخی فکر می‌کنند که هرکس سرلیست شد الزاما و قطعا رئیس مجلس هم می‌شود. این تصور غلطی است و اگر دقت شود در همین ادوار گذشته مجلس، سرلیست الزاما رییس مجلس نشده و اهمیت و معنای خاصی جز اینکه آن لیست در افکار عمومی به نام آن شخص شناخته شود، و آثار تبلیغاتی برای رای آوری داشته باشد، ندارد. "

وی ادامه داد: "آثار سیاسی وعینی در اینکه اگر فرد سرلیست به مجلس راه پیدا کند، سرلیست بودن چه تاثیری در رئیس مجلس شدن او دارد، باید گفت که هیچ اثری ندارد، چراکه مشخص نیست که چه تعدادی از آن لیست به مجلس راه خواهند یافت و در واقع ترکیب مجلس به چه شکلی خواهد بود که سرلیست رئیس مجلس شود. "

ایمانی افزود: "در حال حاضر احتمال اینکه آقای آقا تهرانی به عنوان سرلیست اصولگرایان انتخاب شود، بسیار ضعیف است واین احتمال وجود دارد که جبهه پایداری لیست جداگانه‌ای ارائه کند و حداکثر در این لیست آقای آقاتهرانی به عنوان سرلیست معرفی شود. "

این فعال سیاسی اصولگرا اذعان داشت: " اگر هم جبهه پایداری با شورای ائتلاف اصولگرایان به لیست مشترکی برسد، بازهم معتقدم در میان چهره‌های دیگری که وجود دارند، احتمال اینکه آقای آقا تهرانی به عنوان سر لیست انتخاب شوند، بسیار کم است. "

بیشتر بخوانید: 

قالیباف می‌ماند یا می‌رود؟

ترکیب مجلس آیندهوی تصریح کرد: " تا جایی که بنده اطلاع دارم در شورای ائتلاف اصولگرایان نیز اسم آقای آقا تهرانی مطرح نیست. "

ایمانی گفت: "در نهایت بین آقای قالیباف و یک یا دو چهره دیگر بحث سرلیستی وجود خواهد داشت، قاعدتاً در بین این چهره‌ها احتمال سر لیست شدن آقای قالیباف بیشتر از دیگران است. "

وی یادآور شد: "آقای قالیباف در تهران بیشتر از تمامی چهره‌های اصولگرا میان مردم شناخته شده است و چون انتخاب سرلیست از میان چهره‌هایی که بیشتر شناخته شده هستند صورت می‌گیرد، احتمال اینکه فرد دیگری به جای او انتخاب شود بسیار ضعیف است. "

این کارشناسان مسائل سیاسی در پاسخ به این سوال که اگر آقای قالیباف به عنوان سرلیست اصولگرایان انتخاب نشود، آیا انصراف خواهد دادو یا لیست جداگانه‌ای ارائه خواهد کرد، گفت: "به نظرم هیچ کدام از این احتمال‌ها وجود ندارد. آقای قالیباف ممکن است که به دلایل دیگری انصراف دهند، اما اگر سرلیست نشود استعفا نخواهد داد ولیست جداگانه‌ای هم ارائه نخواهد کرد. "

با این حال باید منتظر نشست و دید که آیا شورای ائتلاف اصولگرایان موفق به ایجاد وحدت میان تمامی طیف‌ها خواهد شد تا در نهایت یک لیست با یک سرلیست ارائه دهد، یا لیست‌های متعددی با سرلیست‌های متفاوت در غیاب وحدت اصولگرایان ارائه خواهد شد.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو