انواع یقه ها در لباس‌های سلبریتی شیکپوش ؛ سلنا گومز

انواع یقه ها در لباس‌های سلبریتی شیکپوش ؛ سلنا گومز


449

1398/2/26

18:41


انواع یقه ها در لباس‌های سلبریتی شیکپوش ؛ سلنا گومز

انواع یقه در طراحی لباس

یقه یکی از اجزای مهم در طراحی هر لباس است که استایلیست ها و طراحان لباس به آن توجه ویژه دارند. این عنصر، نقش موثری در زیبایی فرم صورت و اندام شما داشته و رکن مهمی در زیباشناسی لباس محسوب می شود. یقه یکی از عناصر تاثیرگذار در طراحی مد مفهومی است که انقلابی در فشن به راه انداخته است. گزارش امروز سرویس مد گردی مجله تخصصی مد و سبک زندگی لوکس تهران، تلاش می کند تا شما را با داستان واقعی یقه های امروز که عموما ترکیبی از همان یقه های ساده دیروزی است آشنا کرده و کاربرد و نقش آن در طراحی استایل بانوان را به روایت کالکشن لباس های مجلسی سلنا گومز، تشریح کند.

اگر شما هم سوالی درباره انتخاب بهترین یقه برای طراحی لباس مجلسی و شبک خود دارید، پاسخ گوی سوالات خود در سطوح مختلف در انتهای این گفتار هستیم.

با ما همراه باشید.

آشنایی کاربردی با انواع یقه ها در لباس‌های سلنا گومز

حتما ببینید: همه چیز درباره برترین لباس های ادوار اسکار

داستان یقه ( گریبان )

همان طور که می دانید، هر لباسی، چه سری دوزی (READY-TO-WEAR) و چه اختصاصی و حتی سفارشی دوزی (HAUTE  COUTURE)  از بخش های گوناگونی مثل یقه، بالا تنه، آستین و غیره تشکیل شده که انواع متنوع آن، تاثیر زیادی روی اندام و طراحی استایل شما خواهد داشت. نوع دوخت و برش  این فاکتور ها، پیام های متفاوتی را منتقل می کند که طراحان مد مفهومی (CONCEPTUAL  FASHIOPN) بسیار به آن توجه می کنند.

تعادل و هماهنگی بین همه عناصر لباس، سهم ژرف و شگرف در زیبایی استایل شما دارد که باید به آن توجه کنید. هر یقه ای، مناسب هر فردی نیست و هر آستینی، مناسب هر اندامی نیست. هر یک از این اجزا، به فرم ها و شکل های مختلف طراحی می شوند و انتخاب فرم  ها به شکل صورت، آناتومی اندام و موقعیت اجتماعی و مکان پوشش، بستگی دارد که همه از وظایف استایلیست ها به شمار می رود.

حتما بخوانید: استایلیست کیست؟

داستان یقه (گریبان)

یقه  (collar)، از جنبه ای، مهم ترین عامل زیبایی و تزیین پوشش است. رسمیت لباس را می توان با یقه آن تحلیل و بررسی کرد. طراحی آن برای هر لباس، نشان دهنده اوج خلاقیت و ظرافت طراح بوده که می تواند فرم خاصی برای چهره فرد فراهم کرده و بر اهمیت لباس و پوشنده آن، بیافزاید.

یقه ها را به دسته های مختلفی تقسیم بندی می کنند که از آن جمله می توان به یقه های ساده خطی،  ایستاد و برگردان اشاره کرد که هر کدام در طراحی لباس و استایل برای بانوان و آقایان، کاربرد مخصوص به خود دارد. دراین مطلب با استفاده از استایل و عکس های خانم سلنا گومز بیست و هفت ساله، دارنده یکی از ۵ صفحه پر بیننده اینستاگرام و خواننده و مدل چند برند معروف٬ به داستان واقعی یقه های امروزی می پردازیم ، به این دلیل که طراحان و استایلیست ها به استفاده از یقه های ترکیبی در سال های اخیر روی آورده اند.

نکته هایی خوبی برای طراحان خوب. به خصوص دانشجویان طراحی لباس.

حتما بخوانید: همه چیز درباره زندگی و استایل سلنا گومز

یقه های ساده خطی

از معمولی ترین نوع یقه ها، می توان به ساده خطی اشاره کرد. ۴ نوع دارد که معمولا، قرینه طراحی می شود و نمونه آن را احتمالا بسیار مشاهده کردید.

یقه های ساده خطی

(مدل گرد٬ از جمله طرح های ساده خطی است که به  شکل خط منحنی اطراف طوق گردن قرار می گیرد.)

یقه گرد معمولی

( مدل گرد معمولی: ظاهر شما را با همان شکلی که هست به نمایش می گذارد.)

مدلی که در عکس بالا  می بینید یک یقه گرد معمولی است که با حلقه استین ترکیب شده است خط اتصال یقه پشت و جلو با دیزاین حلقه آستین ترکیب شده است .این ترکیب برای بالاتنه های استاندارد مناسب است .

گرد باز٬ شانه شما را کوچک تر نشان داده و برای سر شانه و سینه پهن مناسب خواهد بود. در عکس زیر ترکیبی از بقه خطی گرد باز و تور های ایستاده و برگردانی که با چین به این مدل اضافه شده را می بینید این یقه مناسب چانه های تیز و بالاتنه های درشت است که در استایل سلنا گومز مشاهده می کنید.

گرد خیلی باز

گرد خیلی باز٬ از انواع دیگر مدل ها هست. باز بودن تا نزدیک حلقه  آستین، برای افرادی که سرشانه معمولی دارند مثل بانوان لاغر اندام، گزینه خوبی خواهد بود. هر چقدر مدل گرد تر باشد، گردی فرم صورت بیش تر به نمایش در می آید .

 یقه گرد معمولی

(در عکس بالا یک یقه گرد معمولی توسط یک برش تبدیل شده است به مدل برگردان یک طرفه)

حالت یسته یقه گرد و حالت باز یقه برگردان یک طرفه

حالت یسته یقه گرد و حالت باز یقه برگردان یک طرفه ، که استایلیست بسیار هوشمندانه با ترکیب لباس با یک بادی گیپور ، بسیار واضح خلاقیت و تفاوت مدل آن را برای شما به نمایش گذاشته است.

حتما ببینید: با کیمونو، لباس جذاب ژاپنی ها و طراح های دوست داشتنی آشنا شویم

یقه هفت

از جمله مدل های متداول در لباس های زنانه٬ این مدل است. با دو خط مایل در دو طرف گردن و به فرم های بلند و کوتاه، باز یا بسته دیده می شود.

یقه هفت

اگر صورت استخوانی دارید یا سه گوش و حتی صورت کشیده و گردن بلند، از این طرح استفاده نکنید که مناسب شما نخواهد بود.

مدل یقه لباس مجلسی

یقه لباس های سلنا

(توجه داشته باشد که در این مدل٬ وقتی بلندی آن، تا نزدیک سینه باشد، صورت شما را گرد، گردن را کوتاه تر و شانه را پهن و سینه را برجسته به نمایش می گذارد. همان طور که می بینید، مدل ایستاده تک دکمه به این مدل هفت اضافه شده است و تبدیل شده است به یک مدل ترکیبی خطی و ایستاده)

 وقتی مدل هفت ، بلند و تا حدود ناف یا کمر  شما باشد، کشیدگی گردن را به خصوص در لباس های شیک و مجلسی زنانه، بهتر و بیش تر به نمایش می گذارد و سبب کشیده نشان دادن قامت و استایل شما خواهد بود که در عکس زیر مشاهده می کنید.

یقه خیلی باز

حتما ببینید: ۶۰ مدل مانتو مجلسی بانوان شیک پوش

یقه  چهار گوش

مدل چهار گوش را خشتی هم می نامند. این مدل یقه ، به شکل مربعی است و به فرم های باز یا بسته وجود دارد. زوایای آن قابل تغییر  است و باید متناسب با فرم  شانه و گردن و سینه  و صورت طراحی شود.

یقه چهار گوش

این مدل، سبب می شود تا صورت شما گرد تر و گردن، کوتاه تر شود. گزینه ای عالی برای افرادی که صورت کشیده دارند و از گردن به نسبت باریکی برخوردار می باشند. چون، یک زاویه ایجاد می کند، اگر سینه کوچک و گردن استخوانی دارید، مناسب شما نخواهد بود.

یقه چهار گوش بسته

( مدل چهار گوش بسته با دو برش عمودی در ساسون سینه)

یقه قایقی

از جمله طرح های متداول و محبوب بانوان است و خط اصلی آن، در مرکز جلو و پشت، تقریبا حالت افقی پیدا می کند.  توجه داشته باشید که اگر یقه ، در راستای خط سرشانه باشد، گردن شما، کوتاه تر و صورت، گرد تر نمایان می شود.

یقه قایقی

اگر فرم قایقی، حالت و فرم یقه داشته باشد و تا انتهای خط شانه و خط کارور، باز باشد، برای کسانی که گردن و شانه مناسب دارند و خیلی باریک نیست، مطلوب خواهد بود.

حالت و فرم یقه

یقه چینی

ایستاده یا سرداری، از دیگر عناوینی است که برای این مدل معرفی می شود. اجزایش در جلو گردن، به یکدیگر نزدیک می شود. این نوع ، حالت رسمی در فرد ایجاد می کند و در پوشاک رسمی استفاده می شود. اگر صورت کشیده دارید و گردن باریک، توصیه می کنیم از این مدل در انتخاب لباس استفاده کنید. این مدل ، مناسب افرادی که گردن باریک و صورت استخوانی دارند. چرا که قد بالا تنه را کشیده تر نشان می دهد.

یقه چینی

یقه بلیزری

از دیگر انواع مدل ها، بلیزری است. زیاد درباره اش شنیده ایم. شبیه مدل انگلیسی است با این تفاوت که تاثیرات آن بر بالا تنه، به دلیل نوک تیز، بیش تر است. نگاه را به طرفین شانه می کشاند و شانه را پهن تر به نمایش می گذارد.

یقه بلیزری

یقه شکاری

برگردان نوک تیز بوده و گردن شما را بلند تر به نمایش می گذارد.

یقه شکاری

کلکسیون لباس های سلنا

یقه FRENCH

فرنچ، از دیگر انواع طرح ها بوده که بعضا در طراحی لباس مردان و زنان مشاهده می شود. ایستاده است و لبه های جلوی آن، به صورت منحنی روبروی یکدیگر قرار می گیرد.

یقه FRENCH

حتما ببینید: جذاب ترین مدل ها در لباس های سلبریتی های GRAMMY AWARDS 2019

یقه انگلیسی

از دیگر انواع یقه ها بوده که طرفداران زیادی دارد. بسته به چگونگی فرم یقه ، «دال» آن، تاثیرات متفاوتی را در اندام ایجاد می کند. اگر یقه باریک و هفت آن، بلند باشد، بالا تنها را باریک تر و بلند تر به نمایش می گذارد. اگر پهن و هفت آن کوتاه باشد، بالا تنه را پهن تر و پر تر به نمایش می گذارد. به این موضوعات حتما در انتخاب لباسی که مدل انگلیسی است، توجه کنید. هم در طراحی استایل های کژوال فصلی و هم در انتخاب لباس های شیک و مجلسی.

یقه انگلیسی

یقه آمریکایی

توجه داشته باشید که این مدل، از انواع یقه هفت بوده و هر چقدر که هفت یقه بلند تر باشد و عرض آن باریک تر باشد، قد بالا تنه را بلند تر و باریک تر به نمایش می گذارد.

حتما بخوانید : کت شلوار زنانه ؛ لباس محبوب خانم های شیک پوش

یقه آمریکایی

هر چه مدل، کوتاه تر و عرض آن پهن تر باشد، اندام را کوتاه تر و چاق تر به نمایش می گذارد.

جذاب ترین یقه

همه چیز درباره یقه کراواتی

مدل کراواتی یا پاپیونی، فرم های گوناگون داشته و تاثیرات متفاوتی روی طراحی استایل بانوان و آقایان دارد. اگر این مدل، در نزدیکی خط گردن شما باشد، در صورتی که گردن بلند و صورت کشیده داشته باشید، مناسب خواهد بود. در غیر این صورت، این طرح را فراموش کنید.

همه چیز درباره یقه کراواتی

اگر می خواهید تمرکز دید بیننده، روی قسمت بالا تنه لباس شما باشد، از مدل های پهن تر این طرح استفاده کنید. مثل شال و پاپیون پهن. اگر سینه درشت دارید، در صورتی که این طرح روی خط سینه باشد، مطلوب نخواهد بود. این دسته از بانوان، از فرم پایین تر از خط سینه با عرض باریک کراوات و پاپیون استفاده کنند.

جذاب ترین یقه ها در فرش قرمز

حتما بخوانید: جذاب ترین یقه ها در فرش قرمز GOLDEN GLOBE 2019

یقه دراپه برای لباس مجلسی

این مدل، در  قسمت جلو سینه، روی اریب پارچه، برش داده می شود و بیش تر در لباس های مجلسی زنانه کاربرد دارد. این طرح، برای افرادی که لاغر اندام بوده و قد بلند دارند و سرشانه باریک دارند، مناسب تر  به نظر  می رسد. چرا که چین هایی که روی سرشانه سینه ایجاد می کند، فرد را چاق تر به نمایش می گذارد.

یقه دراپه

مدل یقه دلبری

برای هر نوع اندامی مناسب خواهد بود. اما افرادی که سینه و گردن استخوانی دارند، گزینه شایسته ای قلمداد نمی شود. اگر هلال آن ، رو به بالا و روی قسمت سینه باشد، در صورتی که سینه کوچک دارید، مناسب خواهد بود. اما اگر  هلال ، رو به پایین و روی قسمت سینه باشد، برای سینه های درشت مناسب خواهد بود. مثل لباس  های دکلته با برش روی سینه.

یقه دلبری

یقه ترکیبی دکلته و هفت

یقه ترکیبی دکلته و هفت

مدل یقه فانتزی

به طرح هایی اطلاق می شود که از حالت کلاسیک و متداول خارج می شود و حالت فانتزی و خاص به خود می گیرد. این نوع مدل ها، چون دارای تزیینات متفاوت  است، برای اندام باریک و سرشانه و سینه معمولی، مطلوب است و چهره را زیبا به نمایش می گذارد.

یقه فانتزی

به جز این مواردی که در این گزارش لوکس تهران ارائه کردیم، مدل های دیگر هم داریم که می توان به یقه ب ب ،مدل ملوانی ، مدل روبدوشامبر ردنکت، شمیزیه، چپ و راستی (لنگی) و آهاری شکسته و سورچی و غیره اشاره کرد. توجه داشته باشید که مدل هایی  که در بالا اشاره شد، با توجه به فرم و مدل آن ها، می تواند تاثیرات مشابهی مثل دیگر مدل ها در طراحی لباس و استایل شما داشته باشد. دانشجویانی که رشته طراحی پارچه و لباس می خوانند، به این مدل ها توجه کنند.

حتما بخوانید: با رشته کارشناسی طراحی پارچه و لباس آشنا شویم

کدام یقه برای کدام فرم صورت ؟

این سوال مهم بانوان است که همواره مطرح می کنند که چگونه، لباسی با یقه مناسب با فرم صورت را انتخاب کنند. توجه داشته باشید که موارد زیر اهمیت دارد و باید به آن توجه داشت:

  • اگر صورت بیضی شکل دارید، بدانید بهترین فرم صورت را در اختیار دارید و گریبان لباس باید متناسب با فرم صورت شما طراحی شود. اگر خوب طراحی نشود، تاکید از روی صورت شما گرفته می شود.
  • اگر به دنبال انتخابی با مدل یقه مناسب هستید، به روش های سه گانه ارتباط فرم چهره با شکل گریبان توجه کنید که عبارتند از: تکرار، کنتراست و خطوط انتقال.
  • اگر شکل گریبان ، تکرار فرم صورت باشد، موجب تاکید آن بوده و به همین خاطر است که مدل های گرد، سبب می شوند تا فرم صورت گرد، گرد تر به نظر برسد.
  • اگر شکل گریبان ، متضاد با فرم صورت باشد، تمرکز دید بیننده را روی فرم صورت افزایش داده و به همین خاطر است که مدل های چهار گوش، فرم صورت گرد را گرد تر به نمایش می گذارد.
  • گاهی، طراح لباس، گریبان را از خطوط انتقال درست می کند، در نهایت، فرم صورت های زاویه دار چهار گوش، ملایم تر به نظر می رسد. استفاده از خطوط زاویه دار برای صورت های مربعی شکل ( یقه V)، سبب می شود که چهار گوش صورت، کم تر به نمایش در آید. پس، ناگفته پیداست که شکل گریبان ، زاویه و بلندی آن، بر  حسب فرم صورت، قابل تغییر خواهد بود.
  • علاوه بر تاثیر متقابل فرم چهره و شکل گریبان ، رابطه ای میان شکل گردن و مدل آن و فرم هیکل وجود دارد که با توجه به آن و با انتخاب گزینه مناسب، می توان به تعدیل فرم اندام پرداخت و بر نقاط مثبت آن تاکید کرد و نقطه منفی آن را کم رنگ تر نمود. در افرادی با هیکل های لوزی شکل، بهتر است، گریبان لباس، برگردان نداشته باشد. این کار سبب می شود تا سینه ها، تا حدودی، کشیده تر به نمایش در آید.

حتما بخوانید: همه چیز درباره راه اندازی و مدیریت مزون لباس

کتاب هایی برای آموزش طراحی انواع یقه

  • کتاب اموزش راهنمای دوخت یقه ها،نوشته فیروزه ترغازه، نشر فیروزه ترغازه، سال ۱۳۹۶
  • کتاب آموزش گام به گام خیاطی، نازک دوزی و الگوی بالا تنه و آستین، نوشته صدیقه آجورلو و فاطمه صنعتی، نشر اسلیمی سال ۱۳۷۸
  • کتاب آنا برش، الگو های آماده آنا یرش برای طراحی الگوهای آماده یقه ها، نوشته فیروزه ترغازه، نشر فیروزه  تزغازه- سال ۱۳۸۸
  • کتاب طراحی و الگو سازی: دوخت یقه ها به روش متریک ، نوشته معصومه روستا، نشر آنارام، سال ۱۳۹۷

همراهان گرامی

اگر برای طراحی انواع یقه و آستین لباس کژوال و شب، با سوالی روبرو شدید، نظرات و دیدگاه های خود را از طریق بخش کامنت ارائه کنید.

دنیای مد و لباس و لاکچری گردی را هر روز در لوکس تهران دنبال کنید.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو