رویترز گزارش داد، شیوع سریع ویروس کرونا در چین موجی از شوک و بهت را در بازارهای جهانی انرژی به دنبال داشته و سبب شده تا اوپک و متحدانش کاهش بیشتر تولید را مورد بررسی قرار دهند.

تاکنون ۱۴۸۳ نفر در چین بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند. آژانس بین المللی انرژی روز پنجشنبه اعلام کرد، به دلیل شیوع کرونا، تقاضا برای نفت در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، برای اولین بار از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۹ کاهش خواهد داشت. سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز چشم انداز خود از تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۰ را کاهش داده اند.

شرکت ترافیگورا که در زمینه داد و ستد کالاهای خام فعالی دارد پیش بینی کرده که میزان رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۰ با ۳۰۰ هزار بشکه کاهش به حدود یک میلیون بشکه در روز برسد. نفت برنت از زمان آغاز بحران ویروس کرونا تاکنون حدود ۱۵ درصد ارزانتر شده است.

در حالی که پالایشگاه های چینی به دلیل شیوع ویروس خرید نفت خود را کاهش داده اند، به گفته منابع آگاه، برخی از تولید کنندگان نفت در خاورمیانه از سایر خریداران آسیایی پرسیده اند که آیا می توانند نفت بیشتری بخرند یا نه.

۵ منبع مطلع گفتند، شرکت بازاریابی نفت عراق و شرکت نفت کویت از خریداران پرسیده اند که آیا امکان خرید بیشتر نفت برای بارگیری در ماه مارس را دارند.

وزیر انرژی قطر هم گفته، شرکت های انرژی قطری به شکلی فعالانه در حال برنامه ریزی مجدد یا تغییر مسیر درخواست ها در مورد برخی از محموله های نفت و گازی هستند که قرار بود به چین بروند.

منابع مطلع گفتند، پس از کاهش تقاضا برای گاز در چین به دلیل شیوع کرونا تانکرهای حامل ال ان جی به مقصد شمال آسیا مقصد خود را تغییر داده اند.

برخی از تحلیلگران پیش بینی خود از تقاضای گاز چین را کاهش داده اند و انتظار دارند ویروس کرونا موجب افت تقاضای بخش های صنعتی، بازرگانی و حمل و نقل چین برای خرید گاز شود. چین بزرگترین وارد کننده گاز جهان است.

به گفته آژانس بین المللی انرژی، در مراحل اولیه بحران کرونا، ۷۰ درصد ترافیک هوایی بین المللی در چین کاهش یافته و میزان سفرهای هوایی داخلی این کشور نیز افت ۵۰ درصدی داشته است. آژانس پیش بینی خود از تقاضای چین برای خرید سوخت جت در سه ماهه نخست امسال را ۴ درصد معادل ۱۲۵ هزار بشکه و در سه ماهه دوم سال ۱۵ درصد معادل ۱۴۰ هزار بشکه در روز کاهش داده است.

اوپک و متحدانش در حال مذاکره برای موکول کردن نشست خود از ماه مارس به ماه فوریه هستند و قصد دارند کاهش تولید خود را به ۲.۲ میلیون بشکه در روز برسانند.