مشکلات گرافیک Intel Xe ادامه دارد؛ عملکرد بسیار ضعیف

111

1398/11/25

17:31


نتایج لو رفته از SiSoft Sandra نشان می‌دهند که عملکرد گرافیک Intel Xe LP DG1 بسیار پایین‌تر از انتظارات است، به قدری که تا 51 درصد ضعیف‌تر از GTX 1050 Ti کارایی نشان داده. این اطلاعات به شایعات قبلی مربوط به مشکلات بی شمار اینتل با معماری Xe دامن می‌زند و اوضاع را چندان وفق مراد تیم آبی جلوه نمی‌دهد.

مشکلات گرافیک Intel Xe ادامه دارد؛ عملکرد بسیار ضعیف

امتیازهای FP32 بنچمارک SiSoft Sandra تصویری از پیشرفت معماری گرافیکی Intel Xe ترسیم می‌کند که با اطلاعات قبلی مبنی بر وجود مشکلات در توسعه آن همخوانی دارد. DG1 توانسته امتیاز 1815 را در تست FP32 از خود ثبت کند، بالغ بر 50 درصد ضعیف‌تر از GTX 1050 Ti، گرافیک محبوبی که در لپ تاپ‌های مختلفی یافت می‌شود.

بازی‌ها به شکل ویژه از عملیات‌های FP32 استفاده می‌کنند و کارایی FP32 نشان می‌دهد که یک گرافیک چه عملکردی در بازی‌ها خواهد داشت. در این جا بنچمارک‌ها نشان می‌دهند که DG1 کم و بیش در محدوده GTX 650 Ti قرار دارد، یک کارت گرافیک مقرون به صرفه متعلق به سال 2013. اگر این نتایج را در نظر بگیریم، رونمایی محدود اینتل از DG1 در CES 2020 که گیم پلی Destiny 2 اجرا شده روی DG1 را به نمایش می‌گذاشت و هیچ نشانی از اعداد مربوط به عملکرد نبود را توجیه می‌کند. DG1 و معماری Xe احتمالا در حال حاضر در نقطه‌ای نیستند که اینتل انتظار آن را داشته است.

Intel Xe DG1 از 96 واحد اجرایی تشکیل شده. اجازه دهید این عدد را افزایش دهیم و فکر کنیم که یک مدل مصرف کننده با 256 واحد اجرایی Xe HP چگونه عمل خواهد کرد. البته که نمی‌توان دقیق گفت اما مدل فرضی Xe با 256 واحد اجرایی و فرکانس یکسان با DG1 تقریبا 30 درصد کُندتر از GTX 980 خواهد بود که چند سال از عمر آن می‌گذرد. گرافیک‌های بر پایه معماری Intel Xe قرار است که امسال عرضه شوند، نمونه‌های Xe LP (کم مصرف) مشابه DG1 اولین مدل‌ها خواهند بود که احتمالا در فرم گرافیک مجتمع Tiger Lake در بازار حاضر می‌شوند.

با توجه به این که عملکرد Xe ظاهرا چندان خوب نیست، تردیدها در خصوص برنامه‌های اینتل برای امسال افزایش یافته. نمونه‌های Xe LP شاید به اندازه کافی برای کارایی گرافیک مجتمع نسل دوازده خوب باشند اما Xe HP در حال حاضر به نظر نمی‌رسد که بتواند با گرافیک‌های مدرن انویدیا و AMD رقابت کند.

مشکلات گرافیک Intel Xe ادامه دارد؛ عملکرد بسیار ضعیف

مشکلات گرافیک Intel Xe ادامه دارد؛ عملکرد بسیار ضعیف

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو