تصویر و مشخصات مادربرد Micro ATX معرفی نشده B550AM-Gaming ازراک منتشر شد

124

1398/11/25

20:39


سال گذشته ازراک با همکاری بسیار خوب با AMD موفق شد عملکرد مالی چشمگیری را به نفع خود ثبت کند و همان طور که انتظار می‌رفت، در سال 2020 نیز ازراک به این روند ادامه خواهد داد. سازنده بزرگ تایوانی در حال کار بر روی مادربرد B550AM-Gaming است و اکنون تصویر و برخی از مشخصات فنی این محصول توسط KOMACHI-ENSAKA، افشاگر قطعات سخت افزاری منتشر شده است.

تصویر و مشخصات مادربرد Micro ATX معرفی نشده B550AM-Gaming ازراک منتشر شد

این محصول یک مادربرد در فرم فاکتور Micro ATX مبتنی بر چیپست AMD می‌باشد. این احتمال وجود دارد که B550 نام چیپست جدید رو به معرفی AMD باشد چرا که در اکتبر سال گذشته AMD مادربردهای با چیپست B550A را برای OEMها تائید کرد. در واقع این مادربرد همان مادربردیست که در اکتبر گذشته خودنمایی کرده بود. نکته سردرگم کننده در این گزارش این است که در گذشته Robert Hallock، از مدیران بازاریابی AMD عنوان کرده بود که چیپست B550A مشابه B450 خواهد بود و فقط به PCI-Express 3.0 مجهز خواهد بود اما طبق مشخصات لو رفته از مادربرد B550AM-Gaming ازراک، این محصول به PCI-Express 4.0 است. شاید هم تنها یک چیپست B550 در کار باشد و موضوع چیپست B550A برای OEMها تنها یک نکته انحرافی باشد.

تصویر و مشخصات مادربرد Micro ATX معرفی نشده B550AM-Gaming ازراک منتشر شد

پیش‌تر در مورد احتمال وجود PCI-Express 4.0 در پلتفرم سری B شایعاتی منتشر شده بود اما این موضوع قطعی نیست. از آنجایی که پشتیبانی از این رابط به مادربردهای X570 خلاصه می‌شود، بعید است که این قابلیت تاثیری در تمایل مشتریان داشته باشد. اما نکته‌ای که در این جا وجود دارد، پشتیبانی تمامی اسلات‌های PCI در چیپست X570 از  PCI-Express 4.0 است در حالی که در چیپست B550AM فقط بالاترین اسلات PCI از PCI-Express 4.0 پشتیبانی خواهد کرد. در مادربرد B550AM-Gaming ازراک فقط چهار مسیر PCI-Express 3.0 از طریق چیپست وجود دارد. از آنجایی که اکثریت کاربران تنها از یک کارت گرافیک در سیستم‌های خود استفاده می‌کنند، این موضوع نمی‌تواند محدودیت خاصی ایجاد کند اما در صورتی که به چینش چند کارت گرافیک در کامپیوتر خود علاقمندید، بهتر است توجه بیشتری به مادربردهای X570 داشته باشید.

همچنین مادربرد جمع و جور معرفی نشده ازراک دارای یک اسلات M.2 می‌باشد و قادر به پشتیبانی از 4 مسیر PCI-Express 4.0 به همراه پردازنده‌های رایزن 3000 است. در حالی که از نظر ماژول تنظیم ولتاژ (VRM) مادربردهای B450 تعریفی نداشتند، ازراک مادربرد B550AM-Gaming خود را با 10 فاز VRM و طراحی قدرت ASRock Digi همراه کرده و یک هیت سینک قابل توجه نیز برای خنک‌سازی تعبیه کرده است. چنین مدار تنظیم ولتاژی را در سال‌های اخیر فقط در مادربردهای رده بالای چیپست سری X شاهد بوده‌ایم. این خبر خوشایندی برای آن دسته از کاربرانی که قصد خرید سیستم جدیدی که نیازی به امکانات فراوان و گزینه‌های اتصالاتی انبوه ندارند محسوب می‌شود و به جای خرید مادربردهای X570 میتوانند مادربرد جدید ازراک را که از مدار تغذیه خوبی نیز برخوردار است در نظر بگیرند. ترکیب این مادربرد با یک پردازنده مناسب و وجود قابلیت‌هایی مانند پشتیبانی از PCI-Express 4.0 می‌تواند در نهایت یک سیستم میان رده ارزشمند را ایجاد کند.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو