آیا تاریخ سونوگرافی برای زایمان دقیق است؟

منبع: اوما

32

1398/3/18

18:33


آیا تاریخ سونوگرافی برای زایمان دقیق است؟

در طی سونوگرافی یک تکنسین یک ژل گرم را در قسمت پایین شکم قرار می دهد و سپس یک ابزار به نام مبدل در برابر شکم فشار می دهد تا جنین را با استفاده از امواج صوتی بررسی کند. یک تصویر از جنین شما بر روی صفحه نمایش کامپیوتر ظاهر می شود و در هنگام نگاه کردن به این تصویر، تکنسین اندازه گیری های استاندارد را از زوایای مختلف انجام می دهد و به ضربان قلب جنین گوش می دهد.

نگران نباشید: این سونوگرافی در بارداری بدون درد و بی خطر است و دیدن جنین برای اولین بار تجربه لذت بخشی خواهد بود.

دقت تعیین تاریخ زایمان

به طور طبيعي، يكي از شايع ترين پرسش هايي كه در مورد دقت سونوگرافی مطرح شده است، اين است كه دقت سونوگرافی برای تعیین زمان زایمان چقدر است؟

شواهد نشان می دهد در سه ماهه اول حاملگی اولین سونوگرافی دقیق ترین ابزار برای پیش بینی زمان تولد نوزاد می باشد. تاریخ زایمان تعیین شده توسط سونوگرافی اولیه یا سونوگرافی ان تی دارای حاشیه خطا حدود 1.2 هفته است، به طوری که اگر تاریخ سونوگرافی در طول حاشیه خطا باشد پزشکان معمولا تاریخ اصلی (که از تاریخ آخرین دوره قاعدگی شما می باشد) را در نظر می گیرند.

اگر نمی توانید تاریخ آخرین دوره قاعدگی خود را به یاد آورید یا اگر پریودی دائمی شما نامنظم است، پزشک می تواند از سونوگرافی اولیه استفاده کند تا به شما یک تاریخ قابل اطمینان ارائه بدهد.

اما پاسخ خانم دکتر زهرا سیفی، جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی: " یکی از سوالات رایج خانم ها این است که آیا تاریخی که سونوگرافی برای زایمان داده است دقیق است یا خیر؟ باید بگم خیر، این تاریخ دقیق نیست و بهتره تاریخ زایمان را از متخصص زنان بپرسید چون تاریخ زایمان اغلب بواسطه روز پریود و یا سونوگرافی سه ماهه اول بارداری به دقت تعیین میشود".

هنگامی که تاریخ زایمان شما مطابقت ندارد

اگر اولین سونوگرافی تاریخی ارائه دهد که بیش از 1.2 هفته از آنچه انتظار داشتید فاصله داشته باشد، مشکلی نیست. ممکن است زودتر یا دیرتر باردار شده باشید (اگر چرخه شما کاملا نامنظم باشد یا اگر آخرین تاریخ دوره قاعدگی را اشتباه کرده باشید این مسئله امکان پذیر است).

پزشک شما ممکن است بخواهد سونوگرافی را تکرار کند تا مطمئن شود حاملگی شما به خوبی پیش می رود. با فرض اینکه سونوگرافی بعدی رشد جنین را برای دوره زمانی بین اسکن ها نشان می دهد، پزشک ممکن است تاریخ زایمان را برای مطابقت با پیش بینی های سونوگرافی تغییر دهد. درصورتی که سونوگرافی های بعدی رشد ثابت جنین را نشان دهند و نشانه ای از مشکلات وجود نداشته باشد، هیچ دلیلی برای نگرانی در مورد تغییر تاریخ زایمان وجود ندارد.

سونوگرافی در انتهای بارداری 

در بارداری این مسئله رایج است که هر سونوگرافی تاریخ متفاوتی برای زایمان پیش بینی می کند. سونوگرافی های اولیه از لحاظ پیش بینی زمان زایمان دقیق تر است، به همین دلیل است که پزشکان معمولا از تاریخ و اندازه گیری های سونوگرافی اولیه بارداری به عنوان مرجع استفاده می کنند.

با پیشرفت بارداری، دقت سونوگرافی برای پیش بینی زمان زایمان کاهش می یابد. بین هفته 18 تا 28 حاملگی، حاشیه خطا به مثبت، منفی دو هفته افزایش می یابد. پس از هفته 28، سونوگرافی ممکن است تا سه هفته یا بیشتر در پیش بینی تاریخ زایمان موثر نباشد. بنابراین، در انتهای بارداری، اندازه گیری های سونوگرافی برای ارزیابی رشد جنین در طول زمان (نسبت به اندازه گیری های قبلی) ارزشمندتر از آنچه پیش بینی می شد، می باشد.

 دکتر زهرا سیفی

این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، دکتر زهرا سیفی جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی ، دکتری پزشکی عمومی از دانشگاه شهید بهشتی، دکتری تخصص جراحی زنان و زایمان از داشگاه شهید بهشتی و شاغل در بیمارستان ها و کلینیک های دولتی و خصوصی میباشند.  ایشان در زمینه های جراحی های زیبایی و کف لگن، انجام زایمان طبیعی و سزارین، انجام انواع غربالگری های زنان، مراقبت های دوران یائسگی و مراقبت های دوران بارداری، درمان ناباروری و تعیین جنسیت قبل از بارداری از مهارت ویژه ای برخوردار هستند، برای آشنایی بیشتر، میتوانید وی را در اینستاگرام دنبال نمایید.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو