مادر شیرده مبتلا به ویروس کرونا می‌تواند به نوزاد خود شیر دهد؟

26

1398/12/29

11:05


با توجه به مزایای تغذیه با شیر مادر و نقش کمرنگ شیر مادر در انتقال ویروس‌های تنفسی، مادر می‌تواند ضمن رعایت همه نکات احتیاطی لازم همچنان به فرزند خود شیر دهد.

مادر شیرده مبتلا به ویروس کرونا می‌تواند به نوزاد خود شیر دهد؟

به گزارش بهداشت نیوز:  به علت شیوع گسترده ابتلا به عفونت ویروس جدید کرونا در بسیاری از کشورها، این بار به تغذیه شیرخوار با شیر مادران مبتلا به این عفونت پرداخته و به این سوال پاسخ می‌دهیم که آیا مادر شیرده مبتلا به ویروس کرونا می‌تواند به شیردهی ادامه دهد؟!

مادر شیرده و نوزاد مبتلا به ویروس کرونا

بدون تردید شیر مادر بهترین منبع تغذیه در شیرخواران است، با این حال هنوز شناخت کافی درباره بسیاری از عفونت‌های ویروس کرونا یا COVID-۱۹ وجود ندارد.

نوزادان مبتلا به COVID-۱۹ در ریسک عارضه‌های خطرناک بیماری اند، نیز ناشناخته هستند و سرایت پس از تولد از راه ترشحات تنفسی عفونی یک نگرانی است، خود نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به COVID-۱۹ هم باید به عنوان یک مورد مشکوک و تحت بررسی، مورد توجه قرار گیرند.

مادر شیرده مبتلا به ویروس کرونا می‌تواند به نوزاد خود شیر دهد؟

بر اساس تحقیقات مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (CDC) تا کنون مدرکی که نشان دهنده انتقال ویروس COVID-۱۹ از طریق شیر مادر باشد گزارش نشده است.

وجود مواد آنتی بادی در شیر مادران علیه ویروس کرونا

ضمنا انواعی از مواد ایمنی بخش (انتی بادی) علیه COVID-۱۹ در نمونه‌های شیر مادران یافت شده که خبرخوبی است و این یعنی مادران موادایمنی بخش علیه ویروس کرونا می‌سازند و از طریق شیر به شیرخواران خود منتقل می‌کنند و ایمنی او را در برابر ویروس بالا برده بدون اینکه ویروس از راه شیر به شیرخوار انتقال یابد.

با توجه به فوائد کاملا شناخته شده تغذیه با شیر مادر و نقش ناچیز آن در سرایت عفونت ناشی از سایر ویروس‌های مسری تنفسی از جمله سندرم حاد و شدید تنفسی (SARS-COV) و سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS-COV)، در مورد ابتلا به عفونت کوید-۱۹ هم مادران می‌توانند تغذیه شیرخوارانشان را با شیر خود البته با رعایت همه احتیاط‌های لازم جهت پیشگیری از سرایت ترشحات تنفسی ادامه دهند.

مادران دارای علائم بیماری هنگام شیردهی

این احتیاط‌ها در مورد مادران دارای علائم بیماری، شامل پوشیدن ماسک صورت مناسب، شستشوی استاندارد دست‌ها قبل و بعد از شیردهی، و نیز تمیز کردن سطوح با ضدعفونی کننده‌ها طبق توصیه‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) می‌باشد.

در حال حاضر، هیچ مدرکی دال بر انتقال ویروس از طریق شیر مادر وجود ندارد، در نتیجه فوائد شیر دادن مادر به کودک خود بر خطر احتمالی ناشی از انتقال ویروس کرونا در شیر مادر، غلبه می‌کند.

گیل والتون، مدیر اجرایی کالج سلطنتی مامایی، گفت: همچنین به زنان توصیه می‌کنم با مامای خود صحبت کنند که می‌تواند آن‌ها را از آخرین اطلاعات موجود باخبر کرده و مراقبتی کافی و شایسته را در تناسب با شرایط و وضعیت اختصاصی آن‌ها ترتیب دهد.

تمام مادران در مناطق آلوده و پرخطر که علائمی مثل تب، سرفه یا تنگی نفس دارند، باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنند و دستورالعمل‌هایی که پزشک یا کارکنان بهداشتی می‌دهند را رعایت کنند.

با توجه به مزایای تغذیه با شیر مادر و نقش کمرنگ شیر مادر در انتقال ویروس‌های تنفسی، مادر می‌تواند ضمن رعایت تمام راهکار‌های احتیاطی لازم همچنان به شیردهی ادامه دهد.

شیردهی مادران مبتلا به کرونا مشکلی ندارد

در مورد مادرانی که علائم بیماری را دارند شیردهی مشکلی ندارد، مشروط بر اینکه هنگام در آغوش گرفتن کودک و نزدیک بودن به او از جمله هنگام شیردهی ماسک بزنند، دست‌ها را قبل و بعد تماس با کودک از جمله هنگام شیردهی بشویند و سطوح آلوده را تمیز و ضدعفونی کنند.

مانند همه مواردی که وقتی کسی مشکوک به کووید-۱۹ است یا بیماری‌اش تأیید شده، در تعامل با دیگران از جمله با کودکان باید انجام دهد.

اگر مادر به شدت بیمار باشد، باید وی را به دوشیدن شیر و دادن آن به کودک با فنجان تمیز یا قاشق تشویق کرد و در تمامی این مراحل همان روش‌های جلوگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا را نیز رعایت کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو