چارچوب جدید آمریکا برای تغییر رژیم در ونزوئلا

منبع: برترین ها

8

1399/1/12

21:46


وزیر خارجه آمریکا در دخالتی آشکار در امور داخلی ونزوئلا چارچوبی برای تغییر رژیم معرفی کرد و گفت فشار اقتصادی تا زمانی که مادورو یک گذار واقعی دموکراتیک را بپذیرد، ادامه خواهد یافت.

ایرنا: وزیر خارجه آمریکا در دخالتی آشکار در امور داخلی ونزوئلا چارچوبی برای تغییر رژیم معرفی کرد و گفت فشار اقتصادی تا زمانی که مادورو یک گذار واقعی دموکراتیک را بپذیرد، ادامه خواهد یافت.

مایک پمپئو روز سه شنبه در نشست خبری اضطراری و در بحبوحه همه‌گیری جهانی ویروس کرونا، این مطلب را مطرح کرد.

در یکی از بندهای این چارچوب آمده است: اعضای مجمع ملی به طور کامل بازگردند، دادگاه عالی هم دستور تحقیرآمیز را لغو کند و تمام اختیارات ارتش ملی از جمله مصونیت برای نمایندگان اعاده کند و مجمع مؤسسان ملی (ANC) منحل شود.

بر این اساس، ایالات متحده آمریکا تحریم‌های اعمال شده برای اعضای مجمع موسسان ملی را لغو می‌کند.

وزیر خارجه ترامپ در پاسخ به این سوال که آیا در این چارچوب از خوان گوایدو رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا حمایت خواهید کرد یا خیر، گفت مطمئنا ما از گوایدو حمایت می کنیم، او و تیمش می دانند که مادورو باید برود.

جنگ طلبی رئیس دستگاه دیپلماسی ترامپ

وزیر خارجه آمریکا درباره تحولات عراق هم گفت: ما شاهد تلاش‌هایی برای حمله به پایگاه‌های آمریکایی در عراق از سوی گروه‌های شبه نظامی شیعه بودیم. پاسخ ما بسیار ثابت است. ما همیشه از منافع آمریکا اعم از دیپلمات‌ها، سفارت و کنسولگری دفاع می‌کنیم. اگر آنها یا هرکسی که به عنوان پیمانکار با ما یا وزارت دفاع همکاری کند، تهدید شوند ما پاسخ خواهیم داد.

پمپئو تاکید کرد: روشن است که شبه نظامیان شیعه با تجهیزاتی که ایران برای آنها فراهم می کند، آمریکایی‌ها را در عراق تهدید می کنند و رئیس جمهوری ترامپ سیاست ثابتی دارند که ما به همه آنها اعم از کسانی که تجهیزات را برای حمله به آمریکا فراهم می کنند، پاسخ می دهیم.

وی برای این اظهاراتش، ترور سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی را شاهد گرفت که در حمله هوایی آمریکایی‌ها در خاک کشور دیگری به شهادت رسید.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو