درس هایی برای طراحان لباس و مزون دار ها: مد گردی با والنتینو (Valentino)

درس هایی برای طراحان لباس و مزون دار ها: مد گردی با والنتینو (Valentino)


100

1398/3/21

09:51


درس هایی برای طراحان لباس و مزون دار ها: مد گردی با والنتینو (Valentino)

والنتینو ، شرکت طراحی لباس مردانه و زنانه، یکی از محبوب ترین برندهای لوکس ایتالیا است که توسط والنتنیو گاروانی در سال ۱۹۶۰ در پایتخت مد اروپا (میلان) تاسیس شد و امروزه بخش از HUGO BOSS به شمار می رود. طراحی اوت کوتور ها و کالکشن های فصلی والنتینو ، محبوب سلبریتی های موسیقی و سینما است که در فرش قرمزها مشاهده می کنید. گفتار امروز سرویس مد گردی مجله تخصصی مد و سبک زندگی لوکس تهران، شما را با درس هایی از ده ها لباسی که والنتینو در فشن ویک ۲۰۱۹ میلادی رونمایی کرد، آشنا می کند.

این گفتار، نکته های ظریف طراحی لباس از نقطه نظر روانشناسی رنگ و زیبا شناسی داشته که درس هایی عالی برای دانشجویان طراحی پارچه و لباس و طراحی مد به خصوص مدیران مزون های تهران و مراکز استان ها است.

با ما همراه باشید و نظرات خود را در پایان این گفتار کامنت کنید.

حتما بخوانید: لوکس ترین مزون های تهران را اینجا ببینید

گشتی در فشن ویک ۲۰۱۹ والنتینو و درس های طراحی لباس

گشتی در فشن ویک ۲۰۱۹ والنتینو و درس های طراحی لباس

لباس زیبایی که مشاهده میکنید دارای طراحی و برش های حیرت انگیز است. برخلاف اکثر مدل های لباس که برش آستین از خود پیراهن جدا دیده  می شود، در این لباس پیوستگی آستین را به پیراهن شاهده هستیم. بسیار خلاقانه بر روی کاغذ طراحی شده و سپس برش خورده است.

قسمت پایین لباس هم حالت دامن شلواری است همراه با جیبهایی در دو طرف شلوار. اگر کمی دقت کنید میبینید که شلوار کمی حالت سندبادی ایستاده و راسته نیست. به طور کلی لباس تنگ نیست و اعضای بدن در ان ازاد هستند.

حتما بخوانید: با رشته کارشناسی طراحی پارجه و لباس آشنا شویم

بنابراین به عنوان یک لباس عادی برای یک مراسم معمولی می توان از ان استفاده کرد. من فکر میکنم این نوع سبکها برای افراد لاغرتر مناسب تر است چون سبک شل و ازاد لباس در تن افراد چاقتر ان زیبایی خاص را نخواهد داشت. لازم است بدانید که مدل های شلواری در پایین تنه پیراهن ها به تازگی خیلی مد شده و طرفداران خاص خود را دارد. چین های ایجاد شده در قسمت کمر و یقه فوق العاده با جنس پارچه همراه است.

همین طور انتخاب رنگ یک سره قرمز بدون هیچ طرح دیگری هم بسیار معقول به نظر می رسد. موج هایی که به طور اتفاقی در لباس در هنگام راه رفتن ایجاد می شود ان را دلپذیر و جذاب می کند. این رقص خاص قرمز در این چینها که به موازات نوع حرکت تغییر می کند فوق العاده محسور کننده است.

حتما بخوانید: همه چیز درباره رنگ سال ۹۸

 لباسی با حالت پیراهنی

دوباره شاهد لباسی با حالت پیراهنی ولی دامن شلوری در قسمت پایین از والنتینو هستیم. یقه ان به شکل دکلته است با آستین های افتاده ی پفی روی بازوها. در مدل های قدیم تر می دیدیم که این آستین های پفی روی شانه قرار می گرفت اما الان این تغییر در طراحی ان را خاص کرده ولی با این حال باز هم یاداور سبک رسمی زنان اشرافی انگلستان در صد سال پیش  می شود.

پاپیون خاص ان هم بر روی کمر خلاقانه و نو است چون در مدل قدیمی اش بر روی خط کمر و در پشت قرار میگرفت. به هرحال باید برای انسان های نو و مدرن قرن بیست و یکم، کارهای جدید کرد و حتما با طرز تفکر خیلی ها این نوع لباس جور دربیاید. هم چنین ان حالت پف زیاد دامن که در مدل های سنتی دیده میشد در این مدل نیست ولی به جایش دامن شلواری است که البته پارچه با داشتن برش های هوشمندانه و استفاده از لایی های متعدد در قسمت مرکزی، مدل چین دار خاصی به کل لباس داده است.

 پارچه با داشتن برش های هوشمندانه

حتما بخوانید:  ۱۷۱ کتاب طراحی مد و لباس و جواهرات

این لباس به نظر نماد خاصی دارد. چراکه در وسط ان ما حرف وی انگلیسی را میبینیم. می تواند به معنی ویکتوری یا همان پیروزی باشد. کت ان که هم حالت بارانی دارد و هم آستین های شیک پفی در کنار هم ترکیب جالبی شده چون که کمتر دیده ایم که کت بارانی با دامن و چنین آستین های خاصی ترکیب شود.

دامن راسته است و چاکی تا قسمت ران دارد و باعث شده تا لباس از مشکی بودن کلی قسمت پایین تنه خلاص شود و نفس بیننده تا دیدن دامن راسته نگیرد. نوعی خلاصی خیال. نوشته وی با رنگ سفید است تا در میان این همه سیاهی خود را نشان دهد. در نهایت همه جا صلح برقرار  می شود و پیروزی خیر بر شر. حتی اگر همه جا سیاهی و تاریکی باشد. در عین حال ما می دانیم که V نماد همان برند VALENTINO است. اما می توان از زوایای دیگر هم به ان در طرح کلی لباس نگاه کرد.

 طراحی مد و لباس

وقتی به طرح کلی این لباس نگاه می کنیم، به نظر خیلی ساده می آید. و این احساس دقیقا به این خاطر است که طراح از دوخت کمتر استفاده کرده و بیشتر به گره ها و شکل کلی پارچه روی لباس تکیه کرده است. همین عدم دوخت زیاد ، باعث شده تا حالت سادگی و بی الایشی در ذهن بیاید که فوق العاده است.

گره خاصی که روی گردن دیده  می شود نقطه ای خاص است که زنانگی و ظرافت باشکوه را به چشم بیاورد. چقدر راحی شکوهمندی است وقتی آستی نها به حالت معمول روی بازو قرار نگرفته است. شخصا این مدل را باید دوست داشتنی خطاب کرد. چون واقعا خاص است و در ان می توان غرق در تازگی و هنر وصف ناپذیر شد.

طرحهای مشکی والنتینو

چقدر این طرح زیبا در این اندام و با این سبک مو زیبا و چشمگیر است. باز با مدل دامن شلواری روبرو هستیم که بسیار نو و زیباست. خزهای آستین که از قسمت ارنج تا لب آستین ادامه دارد فوق العاده طرح را زیبا و رویایی کرده است. این مدل های والنتینو را بانوان ایرانی می توانند انتخاب کنند و به عنوان مانتو در بیرون بپوشند.

ظاهر ان کاملا اسلامی است و  می شود گفت طیف گسترده ای از افراد در دنیا می توانند از ان استفاده کنند. سادگی این لباس نقطه ی جذابیت ان است. طرحهای مشکی والنتینو مثل این طرح سادگی در عین حال جذابیت خاصی دارند که البته در بیشتر طرحهایش کاربرهای بسیاری در موقعیت های روزمره دارند.

پولیور همرا با دامن چاک دار

پولیور همرا با دامن چاک دار ریون مواج طرح کلی این لباس است. اما نمای خاص این لباس در موهرهای پولیور است که که با فاصله از هم قرار گرفته اند و این باعث شده که از دور طرحی شاد و جوان به نظر بیاید. نماد وی انگلیسی را مجدد در این طرح شاهد هستیم. سمبل برند والنتینو در وسط پولیور اصالت کار و تلاش افراد متخصص را امضا می کند.

این پولیور را با شلوار جین تنگ هم اگر پوشیده شود فوق العاده جذاب خواهد بود. به طور کلی بخاطر وجود موهرهای با فاصله قرار گرفته شده و ایستا و طرح تقریبا گرد v در وسط لباس، پولیور حالت گرد گرفته در قسمت بالاتنه و این خودش نوعی زیبایی هندسی است که طراح قطعا به ان توجه کرده است.

لباس دارای موج های ریز

دامن این لباس دارای موج های ریز است که باعث چشمگیر شدن ان شده و در قسمت بالای دامن کمربند ضخیمی  مشاهده می کنیم که نماد وی انگلیسی را روی ان دارد که البته منظور همان برند والنتینو است. پیراهن قسمت بالاتنه به رنگ سفید است به جهت ایجاد تضاد رنگی در بالا و پایین.

در این طرح هم شاهد برش خاص در آستین ها هستیم که برش آستین از بالاتنه جدا نیست. باید توجه کرد که این نوع طراحی به تازگی بسیار مد شده و برند والنتینو هم ان را در طراحی های اخیرش بسیار استفاده می کند. اگر دقت کرده باشید، تمام مدل های والنتینو ،گوشواره هایی به گوش دارند که به رنگ طلایی و نیمه گرد است.

این گوشواره های زیبا به شکل نعل اسب هستند. و تا جایی که قبلا بین مردم عامی حرفش بود باعث خوش یمنی و برکت میشد یا حتی برای شخص شانس و اقبال خوب می اورد. این نوع خاص گوشواره ها هم در کنار طرح های مختلف لباس قابل توجه است.

باید دانست که طراحان بزرگ و مطرح لباس هیچ دوخت و حتی موجی را در لباس بدون ساعتها تفکر و مطالعه ایجاد نمی کنند. بنابراین مثلا حتی ان قسمت بالایی دامن که به شکل خاص و ظریف است قلاب دوزی شده و شاید از نظرتان دیده نشود به طرح کلی زیبایی بخشیده و اگر ان حالت خاص در قسمت بالایی دامن نبود موجهای زیبای دامن انقدرها به چشم نمی امد.

پس یک تغییر کوچک در لباس چقدر در درک احساسی و مفهومی ان تاثیرگذار است.

لباسی فاخر و اساطیری

لباسی فاخر و اساطیری. طرح زیر ان، یک پیراهن با قد بالای زانو و دارای دو رنگ مشکی و سفید است. قسمت خاص و نواورانه اش شنل رویی ان بوده که ان را مورد توجه قرار داده است. این مدل لباس ها با شنلی که به این شکل ایستاده در نگاه اول یاداور شوالیه های قرون وسطایی است.

حتی طرح لباس زیرین هم طرحی اصیل و دارای مفهوم تاریخی است. وقتی تقارن در طرح دیده  می شود این خودش نشان از داشتن چارچوب های ذهنی است و این همان چیزی است که در نیم دایره های بالا و پایین پیراهن مشاهده می کنیم.

این هارمونی بین شنل رویی و طرح لباس زیری کاملا منطقی به نظر میرسد. تصور پیراهنی غیر از این طرح کمی ذهن را خسته می کند. مثلا بیایید تصور کنیم اگر پیراخن زیری کامل سفید بود. ان وقت واقعا چقدر در ذهن ما تفکر ایجاد میکرد؟ و یا اگر طرح پیراهن زیری مشکی کامل بود… ان وقت چطور ان همه جلوه گری این شنل زیبا چشم ما نوازش میداد.

 لباس سراسر سفید

پیراهن زیبایی که مشاهده می کنید یکسره است اما اینطور به نظر میرسد که بلوز و دامن جدا است. ایجاد چنین خطاهای چشمی در لباس ها باعث زیباتر شدن طرح می شود و بیننده با فهمیدن این راز هیجان زده خواهد شد. این لباس سراسر سفید بدون داشتن برش جدا برای زیر بغل نظم و یکپارچگی خاصی را در ذهن ایجاد می کند که به نظر من با توجه به رنگ سفید لباس باعث ایجاد ارامش ذهنی در بیننده  می شود.

به غیر از این المانهای قوی ما شاهد چینهای منظم بر سطح دامن و سطح بالایی لباس هستیم که موج جذابی را به کل لباس داده است. این لباس برای یک پیاده روی راحت و البته شیک گزینه بسیار مناسبی است.

انسان در این طرح لباس

این طرح لباس از دو قسمت داخلی و خارجی تشکیل شده. در قسمت داخلی یک پیراخن سفید ساده بلند است و بر روی ان که قسمت بیرونی و نمای لباس است شاهد یک کت خاکستری گشاد و ازاد هستیم. به طور کلی طرح ازاد است.

اما به هر حال مشخص نیست که ان آستین های بلند مدل خاص کت رویی است یا برای این مدل به این شکل حالت بلند و اویزان گرفته. در هر حال شخصا این مدل شلخته را نمی پسندم. البته شاید دوستان اذعان کنند که مدل کاربردی است و از زاویه دیگری به ان نگاه کنند اما اگر بحث زیبایی شناسی و ارامش روح باشد چیز قابل بیان و منحصر بفردی در این طرح مشاهده ن می شود.

با دیدن این طرح، انسان در این طرح لباس، اول از همه حس خستگی و عدم تجانس می کند. البته کیفیت پارچه ی کت کاملا مشخص است که قابل تایید است. اما در مورد جذابیت ان نمی توان توجیه خاصی ارائه کرد که چطور این دو رنگ یعنی سفید و طوسی به شکل زیر و رویی ان هم با این طرح در کنار هم زیبا جلوه می کند.

طرح های والنتینو

این طرح آستین پفی شل افتاده، در طرح های والنتینو به طور خاص دیده  می شود که بنظر خاص و خارق العاده است. این نمونه را با تشابهاتی در نمونه های قبلی دیدیم با این تفاوت که در این طرح یک پارچه به حالت شنل مانند به رنگ و جنس خود لباس قسمت بالایی را پوشانده و از لختی آن کاسته است. به نظر، این شنل کوچک که بر قسمت سینه و گردن قرار میگیرد و ان را می پوشاند به فروتن بودن شخصیت بیشتر کمک کرده است.

چرا که بعد زنانگی ان با لختی پاها کامل  می شود .پس زیاده روی در انتخاب لختی های لباس، ان را حوصله سر بر و تکراری می کند. به نظر، این شنل جز خاصیت های مهم لباس است. چرا که طرح زیری که مستقلا قبلا نمایش داده شده بود. اگر شنل را به رنگ سفید تصور کنیم زیباتر و جذاب تر خواهد بود. چون به نظر شنل ان بحث مهمی در این طرح است و نمایش دادن ان با رنگ متفاوت می تواند کار جالبی یاشد.

لباس کاملا اسلامی و منطبق با قوانین کشور

این طرح را می توان برای خانم های ایرانی پیشنهاد کرد. چرا که کاملا اسلامی و منطبق با قوانین کشور است. گشاد بودن ان و رنگ خاصش در این طرح ان را برای روزهای گرم تابستان مناسب کرده است. طرح چین دار دامن جبران سادگی کلی طرح است.

حتی در استفاده از دکمه ها هم دقت شده که ظرافت و سادگس طرح را خراب نکنند. بهتر است بدانیم وقتی در طرحی از دکمه استفاده  می شود به معنی ایجاد اراستگی و نظم ذهنی است. وقتی به طرح یقه می رسیم می فهمیم که طراح بر این نظم و سادگی بیشتر تاکید دارد.

به طور کلی ایجاد فریم و چارچوب در دو انتها یعنی در یقه و سرآستین ها که حالت تنگ به این دو انتها میدهد باعث می شود که ذهن بیننده بیشتر به خود شخص متمرکز شود تا مفاهیمی که هر لباسی با خود به همراه دارد. یکی از خاصیت هایی که با دیدن شخصی در این لباس در ذهن ایجاد  می شود بی تقصیری و معصومیت است که دلیل ان تمام مواردی است که در بالا ذکر شد.

طرح زیبایی از کت و شلوار زنانه

طرح زیبایی از کت و شلوار زنانه که شلوار از قسمت زانو دمپا و گشاد  می شود. کت ان> ساده است اما برای ایجاد زیبایی در این مدل کت و شلوار پیراهن زیر کت دارای تورهای برامده در بخش یقه است که زیبایی خاصی به کل طرح بخشیده است. اگر با دامن کوتاه بالای زانو هم ست میشد، بسیار زیبا بود. سبک کت ، کلاسیک است و تور ها ان را به نوعی از ان چارچوب کلاسیکی خارج کرده است. حداقل می شود این تصور را داشت که نوعی تضاد مفهمومی در این طرح ظاهر است.

 لباس پفی و گشاد

پیراهن و دامن این لباس فوق العاده طرح جالبی دارند. در قسمت پیراهن لباس پفی و گشاد است و در قسمت کمر ان چین های منظم مشاهده می شود که با این پف خاص در یک راستا یک هم نشینی جذابی ایجاد کرده است. می توان چنین برداشت کرد که تا حدودی از طرح های شرقی الهام گرفته اما در میان این توضیحات، کلاه خاص و نقاب پهن، ان را اعجاب انگیز به نمایش گذاشته است.

این طرح زیبا، یاداور طرح های قدیمی لباس های چینی است. کلاه ان هم به نوعی مدرن شده و به این شکل در آمده است. اگر خاطرتان باشد، کلاه های چینی در زمان های بسیار دور، به شکل مثلثی و دور گرد بود که اغلب افراد متشخص و طبقات بالا بر سر می گذاشتند. حالت لباس و کلاه کاملا با حالت های سنتی ان دوران منطبق است. چه نوستالزی زیبایی!

دنیای مد و لباس

در قسمت زیری لباس تورها به شکل طبقه ای قرار گرفته اند و در طرح کلی شاهد تور های روی هم هستیم که به شکل منظم جا گرفته اند و زیبایی محسور کنده ای را به شخص بخشیده اند. این مدل برای افراد لاغر توصیه می شود چراکه با وجود تور های طبقه ای کار شده در افراد چاق ظاهر جالبی به خود نمی گیرد. مدل یقه ان بسیار نواورانه و شیک است. مدل یقه اداور یک گل است که در بدنه به شکلی خاص و طبقه ای تا به بالا در قسمت گردن رسیده. این لباس برای جشن های خاص و رسمی توصیه  می شود.

حتما بخوانید: اصول و مبانی مدیریت مزون

همراهان گرامی

اگر شما هم درباره تحلیل لباس های فوق،  نظر و دیدگاهی دارید، کامنت کنید.

دنیای مد و لباس و لاکچری  گردی و تحلیل روزانه فشن ویک های جهان را در لوکس تهران مشاهده کنید.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو