جای موزه ملی المپیک و پارالمپیک در ورزش کشور خالی بود/ جدایی رشته‌های پارالمپیکی از فدراسیون جانبازان و معلولین به سود این رشته‌ها است

10

1398/3/22

12:46


محمود خسروی وفا رئیس کمیته ملی پارالمپیک در گفتگو با خبرنگار گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، در حاشیه افتتاح موزه ملی المپیک و پارالمپیک اظهار کرد: جای موزه ملی المپیک و پارالمپیک در ورزش کشورمان خالی بود که به همت وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک راه اندازی شد. قهرمانان ورزشی به دلیل افتخار آفرینی هایشان باید همواره مورد تقدیر قرار بگیرند. ممکن است این قهرمانان با گذشت زمان و بنا به دلایل مختلف فراموش شوند، اما اجسام و وسایلی که از آن‌ها در موزه ملی المپیک وجود دارد باعث می‌شود در آینده نسل جوان بتوانند با قهرمانان ملی آشنا شوند.

رئیس کمیته ملی پارالمپیک درباره جدایی رشته‌های پارالمپیکی از فدراسیون جانبازان و معلولین و ادغام آن‌ها با فدراسیون‌ها گفت: حداقل ۸ رشته ورزشی از فدراسیون جانبازان و معلولین جدا شدند و احتمالا ۲ رشته وزنه برداری و تیروکمان نیز به فدراسیون‌های خودشان منتقل می‌شوند. مسلما در ابتدا این انتقالات مشکلاتی را به همراه خواهد داشت، اما این یک تصمیم قانونی و جهانی است که براساس آن تمایز میان ورزشکاران المپیکی و پارالمپیکی از نظر انسانی درست نیست و کار بی دلیلی به شمار می‌رود. هر چند این انتقالات و جا به جایی‌ها در ابتدا به رشته‌های پارالمپیکی ضرر می‌رساند، اما در نهایت به سود آن‌ها خواهد شد، زیرا رشته‌هایی پارالمپیکی می‌توانند از امکانات و ظرفیت‌های وسیع تری استفاده کنند. این ادغام برای تمام رشته‌های پارالمپیکی به جز رشته‌هایی مانند بسکتبال با ویلچر و والیبال نشسته که به دلیل ساختار جهانی شان مانند یک فدراسیون مستقل عمل می‌کنند، اتفاق خواهد افتاد. مسلما این که دیگر بین رشته‌های المپیکی و پارالمپیکی تمایزی نیست نقطه عطفی در تاریخ ورزش خواهد بود.


مطالب مشابه


تصویری


ویدئو