گزارش: قایق دلربای قطر به آب افتاد (عکس)

گزارش: قایق دلربای قطر به آب افتاد (عکس)


منبع: ورزش 3

26

1398/2/27

16:52


شب گذشته فوتبال قطر یک مراسم افتتاحیه بی نظیر را میزبانی کرد. افتتاح ورزشگاه الجنوب، که یکی از استادیوم های میزبان جام جهانی 2022 خواهد بود.

گزارش: قایق دلربای قطر به آب افتاد (عکس)

به گزارش ورزش سه، شب گذشته در حالی که توجه همه فوتبال دوستان ایرانی به هفته پایانی لیگ داخلی و مشخص شدن قهرمان هجدهمین دوره لیگ برتر بود، اتفاق فوتبالی مهم دیگری هم در خاور میانه افتاد. کشور قطر، مورد توجه ترین کشور سال های اخیر قاره آسیا در زمینه فوتبال، دیشب از یکی از ورزشگاه های میزبان جام جهانی 2022 رونمایی کرد. قطری ها هر ساله پس از اتمام لیگ داخلی شان، مسابقاتی حذفی را با نام امیر کاپ آغاز می کنند. چینش مراحل این جام به گونه ای است که 4 تیم صدر جدول لیگ، از نیمه نهایی کار را آغاز می کنند و به همین دلیل فینال همیشه بین دو تیم قدرتمند فوتبال قطر برگزار می شود. امسال هم با نتایجی که رقم خورد، تیم های السد و الدحیل به فینال این جام رسیدند.

 

اما اتفاق ویژه ای که فینال جدیدترین دوره جام امیر انتظار آن را می کشید، تقابل دو قدرت فوتبال قطر نبود؛ بلکه افتتاح یکی از درخشان ترین استادیوم های فوتبال آسیا بود. از ماه ها قبل فدراسیون فوتبال قطر اعلام کرده بود که ورزشگاه الجنوب در شهر الوکره، آماده بهره برداری است و در دیدار نهایی جام امیر، افتتاح رسمی خواهد شد. از همین رو، قطری ها و البته تمام کشورهایی که برای خود شانس حضور در جام جهانی 2022 را قائل هستند، منتظر این شب بودند.

 

گزارش: قایق دلربای قطر به آب افتاد (عکس)

 

پس از استادیوم خلیفه که دقیقا 2 سال پیش افتتاح شد، استادیوم الجنوب در الوکره هم به دومین ورزشگاه آماده برای جام جهانی 2022 تبدیل شد. 6 استادیوم دیگر که میزبانی از جام جهانی را خواهند داشت، هنوز در دست ساخت هستند. طبق برنامه ریزی قطری ها، تمام ورزشگاه ها باید تا سال آینده، یعنی در فاصله 2 سال تا آغاز جام جهانی، به بهره برداری برسند. 

 

گزارش: قایق دلربای قطر به آب افتاد (عکس)

 

در کنار زیبایی های خود این استادیوم، مراسمی که قطر برای افتتاح آن برگزار کرد، توجه ها را به خود جلب کرد. یک مراسم جذاب و تماشایی برای شروع به کار یک ورزشگاه، این نوید را می دهد که قطر، بر خلاف بسیاری تصورات که درباره اش وجود دارد، می تواند جام جهانی را به شکلی مطلوب برگزار کند و حتما مراسم افتتاحیه فوق العاده ای را نیز در سال 2022 برگزار خواهد کرد. به بیان دیگر، قطر با چنین افتتاحیه باشکوهی، برای خود اعتبار مهمی خرید و نحوه نگاه ها به این کشور را در فاصله 3 سال مانده تا جام جهانی، تغییر داد.

 

گزارش: قایق دلربای قطر به آب افتاد (عکس)


در این مراسم از المان های مختلفی استفاده شده بود. یک گوی بزرگ در میانه زمین قرار داشت که تقریبا تمام بخش های برنامه افتتاحیه متاثر از آن بود و با اشکال و رنگ های مختلف، استادیوم را در حال و هوای خاصی قرار می داد.

 

گزارش: قایق دلربای قطر به آب افتاد (عکس)

 

اما درباره این استادیوم دانستن برخی نکات جذاب خواهد بود:

 

-  ورزشگاه الجنوب، تا مرکز شهر دوحه 23 کلیومتر فاصله دارد.


-  طراحی این ورزشگاه توسط زاها حدید، بانوی آرشیتکت مشهور عراقی صورت گرفته است. حدید پیش از مرگ (سال 2016) این اثر فوق العاده را برای فوتبال قطر و جام جهانی طراحی کرد.


-  این ورزشگاه به شکل قایق های سنتی قطر طراحی شده و یادآور گذشته شهر الوکره و دریانوردی های رایج در آن است.

 

گزارش: قایق دلربای قطر به آب افتاد (عکس)


-  سیستم سرمایش نوینی در این استادیوم تعبیه شده و سقف متحرک آن، نشان می دهد که ورزشگاه برای تمام فصول سال قابل استفاده است.


-  سیستم تهویه مطبوع از طریق خروجی هایی در زیر صندلی ها، با سرعت کمی قسمت مربوط به تماشاگران را خنک می کند.


-  بیش از 100 واحد تهویه در استادیوم وجود دارد که حتی در بین صندلی های پایینی و بالایی هم قرار دارند.


-  سیستم سرمایش داخل زمین هم از 8 قسمت هوادهی تشکیل شده که 4 قسمت در غرب و 4 تا در شرق هستند. این واحدها در پایین سکوهای تماشاگران تعبیه شده است. واحدها سپس تعدادی نازل را تغذیه می کنند که این نازل ها به سرتاسر زمین بازی با سرعت بیشینه 10 متر بر ثانیه هوا می دهند.


-   این ورزشگاه 40 هزار نفر ظرفیت دارد ولی پس از جام جهانی و برای میزبانی دیدارهای خانگی تیم الوکره، صندلی های اضافی آن خارج می شود و ظرفیت به 20 هزار نفر کاهش خواهد یافت.

 

گزارش: قایق دلربای قطر به آب افتاد (عکس)


-  در این مجموعه، اماکنی برای رشته های ورزشی مختلف از جمله اسب سواری، دو و میدانی، دوچرخه سواری و ... وجود دارد. همچنین مسجد، مدرسه، فروشگاه و بخش های جانبی دیگری نیز داخل آن هستند.


-  استادیوم الجنوب از طریق راه های مختلفی برای ساکنان شهر های دوحه و الوکره قابل دسترسی است. ایستگاه الوکره در خط قرمز رنگ متروی شهر دوحه، تنها 4.5 کیلومتر با این ورزشگاه فاصله دارد و در روزهای بازی، اتوبوس های مخصوص برای رسیدن از این ایستگاه به استادیوم قرار داده می شود. همچنین ایستگاه های اتوبوس و مسیرهای مخصوص دوچرخه سواری و پیاده روی نیز برای رسیدن به ورزشگاه تعیین شده است.
-  این استادیوم تا به حال 3 گواهی مختلف برای طراحی، مراقبت از محیط زیست در حین ساخت و همچنین راندمان بهره وری انرژی دریافت کرده است.


-  چمن این ورزشگاه در مزرعه چمن الوکره کاشته شده است. قرار دادن این چمن در استادیوم، تنها 9 ساعت و 15 دقیقه زمان برده که در نوع خود یک رکورد به حساب می آید.


-  سقف این ورزشگاه در عرض 30 دقیقه باز یا بسته می شود.

 

گزارش: قایق دلربای قطر به آب افتاد (عکس)

 

در دیدار دیشب دو تیم السد و الدحیل در این ورزشگاه تازه تاسیس، الدحیل موفق شد با نتیجه پرگل 4 بر یک حریف خود را شکست دهد و قهرمان امیر کاپ شود. اما نخستین گل تاریخ این ورزشگاه را اکرم عفیف، مهاجم جوان تیم السد به ثمر رساند. همچنین ادمیلسون جونیور، ستاره تیم الدحیل به اولین گلزن خارجی این ورزشگاه تبدیل شد. او دیشب 2 گل برای الدحیل زد. یوسف العربی هم یکی دیگر از گل های الدحیل را به ثمر رساند. دیگر اتفاق جالب افتتاحیه این استادیوم، گلزنی دو برادر برای دو تیم بود. اکرم عفیف و علی عفیف، دیشب هر کدام برای تیم های خود موفق به گلزنی شدند و نام خود را در تاریخچه استادیوم الجنوب در شهر الوکره ثبت کردند. همچنین ژاوی هرناندز، اسطوره فوتبال اسپانیا و باشگاه بارسلونا، دیشب آخرین بازی فوتبال عمر خود را در کشور قطر برگزار کرد. او از مدتها قبل اعلام کرده بود که با پایان فصل، از دنیای فوتبال خداحافظی می کند.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو