کوتاهی قد در کودکان، قابل درمان است؟

منبع: نی نی بان

18

1398/2/27

17:35


کوتاهی قد به خودی خود بیماری نیست و می تواند نشانه ای از بیماری زمینه ای باشد. تقریبا می توان گفت کودکی که قد خوبی دارد بیماری شدید یا مزمنی ندارد. از طرفی نوجوانانی که کوتاهند ممکن است دچار افسردگی یا کاهش اعتماد بنفس شوند.

در چه کسانی به کوتاهی قد شک کنیم؟
- در کودکی که نسبت به هم سن و سالانش کوتاهتر است
- در کودکی که طی چند ماه گذشته اصلا رشد نکرده است.
- در کودکی که منحنی رشد وی شیب رو به پایین دارد
- کودکی که والدین یا خواهر و برادر کوتاه قد دارد
- و نهایتا تمام کودکان در هر مراجعه به پزشک اطفال می باید از نظر رشد قدی پایش شوند تا در صورت توقف رشد فورا تشخیص داده شود
در واقع مهمترین اصل پایش قد است.

علل کوتاهی قد در کودکان
کوتاهی قد به سه گروه عمده تقسیم می شود
- گروه اول مشکل اصلی در استخوان بوده و یا دچار مشکل ژنتیکی کوتاهی قد مانند سندرم داون هستند
- گروه دوم گروهیست که با مشکل زمینه ای مواجهند و باعث کوتاهی قد شده است که شامل همه بیماریها اعم از کلیوی، خونی، مغزی، ریوی و عفونی، غددی، تغذیه، گوارشی و قلبی هستند که باید بیماری رفع شوند
- و نهایتا سومین گروه که شایعترین علت کوتاهی قد شامل فرم فامیلی و سرشتی می باشد.
پس از تشخیص علت کوتاهی قد درمان براساس نوع بیماری متفاوت است و بدیهی است هر چه تشخیص زودتر باشد پاسخ بهتری کسب خواهد شد.

رشد قدی در دختران چه تفاوتی با پسران دارد؟
در دختران پس از بلوغ فرصت کمی برای رشد باقی خواهد ماند، لذا حتما قبل از بلوغ باید مراجعه نمایند. چون پس از بلوغ صفحه رشد استخوانی بسته می شود و به هیچ عنوان نمی توان اقدام درمانی انجام داد. در پسران هم حداکثر تا سن 18 تا 20 سالگی می توان به افزایش قد امیدوار بود.

آیا ژن پدر و مادر در تعیین قد کودک موثر است؟
ژنتیک و قد پدر و مادر مهمترین فاکتورهای تعیین کننده قد فرزند هستند و لذا والدین کوتاه قد خیلی سریعتر باید مراجعه کنند تا فرصت کافی جهت دخالت طبی جهت افزایش قد داشته باشیم.

آیا کوتاهی قد کودک قابل درمان است؟
بله در اغلب اوقات می توان با استفاده از روشهای درمانی به افزایش قد کودک کمک کنیم.

آیا استفاده از هورمون رشد در کودکان برای افزایش قد امکانپذیر است؟
استفاده از هورمون رشد یکی از اقدامات درمانی است که فقط برای کسانی که سطح هورمون رشد پایینی دارند یا کوتاه قدی خیلی شدید دارند کاربردیست. بنابراین در همه کودکان نمی توان از تزریق هورمون رشد جهت افزایش قد کودک استفاده کرد.
برای افرد بالای 20 سال حتی در صورت کوتاه قدی شدید، اقدام خاصی نمی توان انجام داد و استفاده از هورمونها و داروها به هیچ عنوان اثر ندارد.
لطفا گول تبلیغات ماهواره ای را نخورید و حتما جهت اقدام برای افزایش قد به همکاران فوق تخصص غدد اطفال مراجعه کنید امروزه با توجه به فرایندهای بیوتکنولوژیک پیشرفته هورمونهای رشد بسیار سالم و بدون عارضه تولید می شوند که خوشبختانه در کشور ما نیز دسترسی به انواع ان وجود دارد و پزشک براساس تشخیص و تصمیم و روشن سازی خانواده می تواند در صورت لزوم از ان استفاده نماید

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو