تکنیک های تمدد اعصاب برای رسیدن به آرامش فکری و مقابله با استرس

تکنیک های تمدد اعصاب برای رسیدن به آرامش فکری و مقابله با استرس


منبع: آرگا

22

1399/3/10

00:41


استرس و اضطراب باعث به خطر افتادن سلامت فرد می شود که با کمک تمدد اعصاب می توانید این مشکل را برطرف کنید در این مقاله چند تکنیک تسکین اعصاب را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

تکنیک های تمدد اعصاب برای رسیدن به آرامش فکری و مقابله با استرس

همه افراد در طول زندگی خود در زندگی خود استرس های ناشی از مشکلات زندگی را تجربه می کنند و باعث از بین رفتن آرامش از زندگی می شود که می توانید با کمک روش هایی جهت کاهش استرس و تسکین اعصاب به آرامش فکری و وضعیت جسمانی مطلوبی برسید.

آشنایی با ترفند های تمدد اعصاب

آشنایی با تکنیک های تمدد اعصاب

همانطور که می دانید استرس زیاد آسیب های فکری و جسمی زیادی به فرد می زند در صورتی که تسکین اعصاب و کاهش استرس باعث بازگرداندن زندگی به حالت نرمال می شود، در ادامه مطلب چند روش مفید جهت تسکین اعصاب را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد، بنابراین اگر شما نیز به دنبال روشی جهت کاهش استرس هستید پیشنهاد می کنیم تا پایان مطلب همراه ما باشد.

۱. مدیتیشن

مدیتیشن یک روش ساده و در عین حال تاثیر گذار جهت کاهش اضطراب و استرس است که طبق تحقیقات انجام شده مدیتیشن روزانه سبب تغییر مسیر های عصبی می شود، در نتیجه شما را جهت مقابله با استرس انعطاف پذیر تر خواهد کرد، فقط کافی است صاف نشسته و پاهایتان را بر روی زمین بگذارید سپس چشم هایتان را ببندید و بر روی یک جمله مثبت و پر انرژی تمرکز کنید و آن جمله را در ذهن تان یا با صدای بلند تکرار نمایید و یکی از دست هایتان را بر شکم قرار دهید و تلاش کنید که ریتم نفس کشیدن تان را با جمله ای که تکرار می کنید همزمان نمایید و سعی کنید فکر های منفی و آزار دهنده را از ذهن تان دور نمایید.

روش های مناسب جهت تسکین اعصاب

۲. نفس عمیق

استرس سبب کوتاه و تند شدن تنفس می شود بنابراین به منظور کاهش استرس سعی کنید ریتم نفس کشیدن تان را تغییر دهید و یک آه بلند بکشید و در واقع عمل دم و بازدم را انجام دهید و این روش را ده بار تکرار نمایید تا آرامش بیشتری را دریافت نمایید.

۳. برقراری ارتباط بیشتر با دیگران

از دیگر ترفند های تسکین اعصاب و کنترل استرس صحبت کردن با دیگران است و در صورتی که قادر به صحبت کردن رو در رو با دیگران نیستید در نهایت تلفنی یا متنی می توانید خبر ها و مشغله های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید استفاده از این ترفند تاثیر شگفت انگیزی در کاهش استرس خواهد داشت.

روش های تسکین اعصاب جهت کاهش استرس

۴. خندیدن با صدای بلند

خنده با صدای بلند علاوه بر کاهش فشار های روانی سبب افزایش هورمون اندروفین و کاهش هورمون استرس می شود، که می توانید برای خندیدن از فیلم ها و کتاب های کمدی استفاده نمایید و یا می توانید به دیدن دوستی بروید که قادر به شاد کردن شما می شود.

۵. تحرک داشتن

زمانی که صحبت از تحرک می شود می توانید از هر نوع ورزشی مانند پیاده روی و یوگا کمک بگیرد زیرا تحرک سبب ترشح مواد شیمیایی در بدن خواهد شد، بنابراین به منظور کاهش استرس چند حرکت کششی در محیط کار یا بیرون و یا یک پیاده روی ساده تاثیر زیادی خواهد داشت.

روش های مفید برای کاهش استرس

۶. تمدد اعصاب با نوشیدن چای داغ

می توانید به جای استفاده از قهوه که سبب افزایش استرس در شما می شود یک فنجان چای سبز بنوشید تا آرامش زیادی را دریافت نمایید.

۷. قرار گرفتن زیر نور خورشید

بهتر است به منظور کاهش استرس کمی در طول زیر نور خورشید پیاده روی نمایید و حتی در صورت بودن ابری بودن هوا اندکی حرکات ایروبیک سبب سر حال تر شدن شما می شود و در نتیجه استرس را از وجودتان دور خواهد کرد.

ترفند های رهایی از استرس

۸. تمدد اعصاب با موزیک گوش دادن

گوش دادن به موزیک به کاهش اضطراب، فشار خون کمک می کند بنابراین می توانید لیستی از تمام اهنگی که به آن علاقه دارید را تهیه کنید و در زمانی که می دانید استرس سراغ تان آمده است گوش دهید همچنین داشتن تحرک همزمان با آهنگ و یا همخوانی با خواننده تاثیر بیشتر در از بین بردن استرس دارد.

تمدد اعصاب با چند روش مفید

۹. عشق ورزیدن

از تکنیک های موثر دیگر جهت تسکین اعصاب ناگهانی بغل کردن یکی از دوستان و یا افراد خانواده و یا بغل کردن حیوانات خانگی است زیرا طبق تحقیقات انجام شده روابط فیزیکی مانند بغل کردن یا نوازش سبب کاهش استرس و فشار خون می شود و همچنین صحبت کردن با دوست در مورد مسائل خوب نیز باعث تسکین اعصاب خواهد شد.

تسکین اعصاب با راه های مفید

۱۰. تمدد اعصاب با نگاه کردن به اطراف

به منظور ریلکس شدن نیازی به رفتن به قلعه کوه نیست بلکه می توانید به زیبایی های اطراف تان نگاه کنید مثلا اگر در خانه یا محل کارتان تابلوی نقاشی زیبایی دارید آن را تجسم نمایید و زیبایی آن را تحسین کنید و یا اگر خارج از منزل هستید از رنگ و بوی گل و صدای پرندگان لذت ببرید.

۱۱. پرت کردن هواس به موضوعات دیگر

به منظور کاهش استرس می توانید به چیز های دیگری فکر کنید مثلا به کجا علاقه دارید سفر کنید یا خانه رویاهایتان را می توانید تصور کنید و هر چه تصور به واقعیت نزدیکتر باشد آرامش بیشتر را دریافت خواهید کرد.

تکنیک های تمدد اعصاب

۱۲. سپری کردن زمانی در خارج از منزل یا محل کار

زمانی که استرس زیادی را در خود احساس کردید بهتر است به یک مکان آرام و ساکت رفته تا بتوانید استرس را فراموش کنید و چند نفس عمیق بکشید و سعی کنید خودتان را ریلکس کنید.

۱۳. تمدد اعصاب با استراحت دادن به مغز

بهتر است سی ثانیه به مغزتان استرس دهید تا آرامش زیادی دریافت کنید برای انجام اینکار به مدت سی ثانیه ذهن تان به موضوعات جالب و مثبت مشغول کنید از این رو، هر چیزی را که سبب افزایش انرژی در شما می شود را تصور کنید تا لبخند بر روی لب هایتان جاری و استرس از شما دور شود.

ترفند های مدیریت استرس

۱۴. حضور داشتن به تمام معنا

به مدت پنج دقیقه سعی کنید که همه چیز را فراموش کنید و فقط بر روی یکی از کارهایتان تمرکز نمایید مثلا در زمان پیاده روی فقط بر روی برخورد هوا به صورت تان یا صدای قدم هایتان تمرکز داشته باشید و همچنین تلاش کنید که بر روی طعم غذایی که می خورید تمرکز کنید و از آن لذت ببرید، تمرکز بر روی کاری که انجام می دهید سبب کاهش استرس خواهد شد.

در این مطلب قصد داشتیم شما عزیزان را با ترفند های مفید جهت تسکین اعصاب آشنا کنیم، امیدواریم با کمک تکنیک های گفته شده بتوانید استرس تان را کاهش دهید،جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روانشناسی می توانید بر روی لینک کلیک نمایید.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو