یو مینگ پی معمار هرم موزه لوور فوت شده کیست ؟ همراه بیوگرافی

منبع: کولاک

27

1398/2/27

18:11


مجله اینترنتی کولاک«آی.ام.پی»به عنوان یکی از پرکارترین و برجسته‌ترین معماران قرن بیستم میلادی که طراحی هرم موزه لوور را نیز در کارنامه دارد، در سن ۱۰۲ سالگی درگذشت.

یو مینگ پی  Ieoh Ming Pei” در سال ۱۹۱۷ در نزدیکی شانگهای متولد شد و در سال ١٩٣۵ به آمریکا رفت و از مؤسسه تکنولوژی ماساچوست دیپلم گرفت. سپس به دانشگاه “هاروارد” رفت و نزد “والتر گروپیوس” معمار و مدرس مشهور آلمانی و بنیان‌گذار مدرسه مشهور “باوهاوس” طراحی خواند. او در سال ١٩۵۴ ملیت آمریکایی گرفت و یک سال بعد، شرکت “آی.ام.پی و شرکاء” را در آمریکا تأسیس کرد.

ساخت یک ساختمان بلند “mile high center” در شهر “دنور” آمریکا، اولین پروژه از یک سلسله طرح‌هایی بود که او را به شهرت رساند.
علاوه بر هرم موزه “لوور” که در دوران فرانسوا میتران رئیس جمهوری پیشین فرانسه ساخته شد، “گالری ملی هنر” واشینگتن و “بانک چین” در هنگ کنگ، از دیگر آثار معروف این معمار است.

هرم موزهٔ لوور ( Pyramide du Louvre ) یک هرم بزرگ شیشه و فلز می باشد که توسط سه هرم کوچکتر احاطه شده ، در محوطه اصلی قصر لوور در پاریس قرار دارد .هرم بزرگ به عنوان ورودی اصلی موزه لوور می‌باشد . DR

یو مینگ پی، در سال ١٩٨٣ برنده جایزه معتبر “پریتزکر Pritzker” شد.

از ویژگی‌های آثار او تلفیق عناصر مدرن و سنتی در معماری بود. او در یک گفت‌وگو در سال ٢٠٠٨ با روزنامه نیویورک تایمز گفته بود که «معماری پایدار خواهد بود که با ریشه‌ها در ارتباط باشد».

 

تصویری


ویدئو