سقط با قرص سایتوتک، آیا جنین دفع شده؟

منبع: نی نی بان

7

1399/3/13

08:21


سوال مخاطب نی‌نی‌بان: سلام.من سه روز پیش باردار بودم پنج هفته و پنج روزه
از چهار عدد قرص سایتوتک به صورت شیاف استفاده کردم و پنج ساعت بعد درد و خونریزی کمتر پریود شروع شد و حدود هفت هشت عدد لخته شل دفع کردم برای سونو رفتم گفتن ساک حاملگی اندکی نامنظمی داره و بارداری هنوز ادامه داره
ترسیدم و دوباره شش عدد قرص اول دو عدد بعد از دوساعت چهار عدد واژینال استفاده کردم اما اینبار نه دردی داشتم نه خونریزی بعد از چندین ساعت نزدیک صبح پشتم درد گرفت و لرز کردم رحمم مدام تیر میکشید دوباره بعد از گذشت شش هفت ساعت لخته خون شل تیره رنگ دفع کردم سه چهار بار این اتفاق افتاد و بار اخر یه لخته کاملا سفت تازه به اندازه حدودا یک سانتی متر که روش سفت بود اما داخلش نرم بود به همراه لخته شل و یک مایع بسیار کم اما شفاف شبیه ترشحات زنانه دفع کردم و بعد از ان فقط یه مقدار کم خون قهوه ای و همراه این لخته ها دیدم قرص هایی که بار دوم استفاده کردم داخل واژن حل نشده و باقی مانده حتی یکی از قرصها فقط نرم شده بود و شکل داشت هنوز.
میخواستم اول بدونم ایا جنین سقط شده؟
و دوم اینکه الان با این شرایط اگر جنین باقی مانده میتونم دوباره از شیاف یا امپول استفاده کنم؟
 
 
پاسخ دکتر فریبا الماسی، جراح و متخصص زنان زایمان و نازایی:
دوست عزیز حتما سونوگرافی انجام دهید تا مشخص شود رحم شما پاک شده است یا خیر. سپس با جواب به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. احتمال سقط موفق با سایتوتک قبل از هفته هشت حدود 80 تا 90 درصد است و هر چه سن بارداری بیشتر شود احتمال موفقیت کاهش پیدا می کند. اگر خانمی برای انجام سقط از این قرص استفاده کند و مصرف منجر به سقط نشود حتما باید کورتاژ انجام دهید. زیرا این قرص تراتوژن است و باعث آنومالی در جنین می شود. 

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو